Tigris, oroszlán és hópárduc génjeit térképezték fel

Eddig mindössze egyetlen macskaféle DNS-ét térképezték fel, ez pedig a házimacska volt.

2013. 09. 22. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatás arra is fényt derített, hogy hatalmas izomerejük és húsevő étrendjük révén hogy váltak ezek a nagymacskák csúcsragadozókká – tudósított a BBC hírszolgálata a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányról.

Eddig egyetlen macskaféle DNS-ét térképezték fel, ez pedig a házimacska volt. A dél-koreai Szuvon Genomikai Intézetének Jun Szungcso vezette kutatócsoportja először egy szibériai tigris géntérképét alkotta meg. A Teguk nevű, kilenc éves hím állat Dél-Korea Everland állatkertjében él.

Ezután a csapat négy másik nagyragadozó DNS-eit vizsgálta: az afrikai oroszlánét, a hópárducét, a bengáli tigrisét és a fehér oroszlánét. Így össze tudták hasonlítani a család négy különböző fajának a génkészletét.

Genetikai névjegyük elárulta, milyen génváltozatok tükrözik az állatok óriási izomerejének, kifinomult szaglásának kialakulását és a gigászi mennyiségű hús megemésztésének képességét. Arra is választ kaptak a kutatók, melyik gén mutációja felelős a fehér oroszlán sápadt szőrzetéért és hogyan alkalmazkodott a hópárduc a magashegyi környezet színéhez.

A tanulmány egyik szerzője, Csong Bak elmondta, hogy a tigris géntérképe fontos forrása lesz a faj genetikai sokszínűsége tanulmányozásának. A vadon élő, kevesebb mint négyezres egyedszámú szibériaitigris-populáció megőrzése ugyanis az állatvédelem egyik kiemelt célja.

„A tigris általunk készített genomja lehet az alap, amelyhez a világ összes tigrisének genomja hasonlítható, hogy megismerjük a faj sokszínűségét. Tervünk van arra, hogyan szaporítsuk hatékonyan állatkertben a tigriseket, hogy a még élő alfajok fennmaradhassanak” – mondta a kutató a BBC-nek.

Mind a tigris, mind a házimacska genomja azt mutatja meg, milyen sikeresen alkalmazkodtak ragadozóként a környezetükhöz. „A tigrisek is csak nagy házimacskák. Valószínűleg sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint gondoltuk. Génjeik 96 százaléka ugyanis azonos” – tette hozzá a kutató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.