Vastag gyapja miatt halhatott ki a mamut

Vastag bundája miatt nem tudott a felmelegedéshez alkalmazkodni a gyapjas mamut.

kn
2013. 09. 12. 5:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eurázsiai és észak-amerikai kövületek dns-elemzésével a kutatók kimutatták, hogy a gyapjas mamutok populációja már egy korai meleg periódus idején, körülbelül 120 ezer évvel ezelőtt megfogyatkozott, ráadásul több részre oszlott. Keletkezett egy európai ág, amelyet mintegy 30 ezer évvel ezelőtt visszaszorított a szibériai mamut, és amely 10 ezer évvel ezelőtt végleg el is tűnt a Föld színéről.

„A teljes kihalásuk pontosabb megértése érdekében a kutatóknak még alaposabban meg kell vizsgálniuk azokat a helyeket, ahol a gyapjas mamut a legtovább fennmaradt. Ilyen menedékük volt körülbelül négyezer évvel ezelőtt a jeges-tengeri Vrangel-sziget” – mondta Ian Barnes, a Royal Holloway, University of London munkatársa. Más kutatók abból indulnak ki, hogy a gyapjas mamutot a vadászok irtották ki, vagy legalábbis hozzájárultak a kihalásukhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.