Az Amazonasban élő, hatalmas testű hal, az arapaima többrétegű védelmet fejlesztett ki a ragadozó piráják ellen – olvasható a Nature Communications című tudományos lap kedden megjelent számában. A többszintű védelem külső rétegét a csupán fél milliméter vastag, ám ásványi anyagokkal teli és különlegesen kemény pikkelyek jelentik, amelyek a kutatást vezető Robert Ritchie, a Los Angelesi-i Egyetem – Berkeley professzora szerint azt a célt szolgálják, hogy a harapás pillanatában eltérítsék a ragadozó fogainak támadását, akár ki is törjék őket.
Mechanikai és mikroszkópos vizsgálattal feltárták, hogy a pikkelyek redőzött felülete a nyomást az alattuk fekvő, rugalmasabb, ám kétszer olyan tömör, kollagén rostokból álló rétegbe vezeti. A kollagén 50 nanométer vastagságú, egymást fedő, hullámos felületű rétegekben helyezkedik el. (A nanométer a méter milliárdod része.) Ezek a lamellák kulcsszerepet játszanak az egyedülálló védőpáncél működésében. Ha erős külső nyomás, például harapás éri a pikkelyeket, a lamellák enyhén elcsúsznak egymáson, így a támadóerő szélesebb felületen oszlik el. A lemezek mozgása növeli a külső pikkelyréteg hajlékonyságát és ellenállóerejét, így megóvja a töréstől is.
A húsevő arapaima három-négy méter hosszúra nő meg, tömege több mint 200 kilogramm is lehet. Legnagyobb ellensége jó ideje nem a pirája, hanem az ember, aki a 19. században húsa miatt vadászni kezdett rá. A fajt ma kihalás fenyegeti.