Dimitrisz Haralambidisz korábban az ELI görög szárnyát igazgatta, a lézerközpont frissen kinevezett tudományos igazgatójaként a magyar pillér lézeres kutatásaiért és tudományos stratégiájának kialakításáért felel.
A kutatási műszaki igazgatási ügyek Osvay Károly felügyelete alá kerülnek, aki az ELI-ALPS magyarországi megvalósítását irányító ELI-HU Nonprofit Kft. tudományos projektmenedzsereként, majd a tudományos munkacsoport-vezetőjeként tevékenykedett – olvasható a közleményben.
Kutatási műszaki igazgatóként új feladata a 2013 és 2017 között megvalósuló tudományos vállalkozás szervezése és irányítása, beleértve többek között a lézerrendszerek és a tudományos-műszaki eszközök beszerzésének és betelepítésének bonyolítását, valamint a projekten belüli nemzetközi kapcsolattartást. Az előreláthatólag 2016-ra felálló tudományos csapatban várhatóan fele-fele arányban lesznek magyar és külföldi szakemberek.
Az ELI-ALPS projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak. A tervek szerint 2015-re felépülő, 61,3 milliárd forintba kerülő kiemelt nagyberuházás költségeinek 85 százalékát az EU, 15 százalékát a magyar állam vállalta.
Az ELI az európai kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő 44 páneurópai kutatási nagyberendezés egyike. A lézerberendezést három helyszínen – Prága, Szeged, Bukarest – építik meg, a lézerközpontokat közös menedzsmenttel, az ELI ERIC nemzetközi szervezet keretei között fogják üzemeltetni és hasznosítani.