Az indiai Nemzeti Tigrisvédelmi Hatóság munkatársaként dolgozó Radzses Gopal szerint a főként kutyák felső légúti megbetegedését okozó szopornyicavírus az elmúlt évek során legalább négy tigrissel és számos más állattal végzett az ország északi és keleti részében.
Az eredmények nagyon rossz hírt jelentenek az ország vadon élő tigrisállománya számára. Az állatok már így is óriási veszélynek vannak kitéve a féktelen orvvadászat és az egyre szűkülő életterük miatt. Utóbbiért leginkább az India egyre növekvő, jelenleg 1,2 milliárdos népességének ellátását szolgáló gyorsütemű beruházások a felelősek.
Gopal szerint az illetékes hatóságok minden egyes megtalált tigristetemet bevizsgálnak és fontolóra veszik, hogy beoltassák a kutyáknak legalább egy részét a szopornyicavírus ellen. A nagymacskák számára nincs védőoltás.
Szakemberek rámutattak, félő, hogy a vírus már nagy területen elterjedt a vadonban, mert a regisztrált esetek igen távol estek egymástól. A legutóbbi megbetegedést ráadásul olyan helyen észlelték, ahol nincsenek is kutyák.
Tavaly egy Bihár szövetségi állambeli állatkertben találtak két fertőzött tigriskölyköt, azóta egy manipúri vörös pandában, egy nyugat-bengáli vadon élő tigrisben, egy dardzsilingi állatkerti oroszlánban és múlt hónapban egy Uttar Prades állambeli rezervátumban élő tigrisben mutatták ki a kórt.
Indiában él a világon megmaradt mintegy 3200 tigris fele. Az 1990-es években még 5-7 ezer példányról tudtak kétszer nagyobb élőhelyen.