A rovarölő méreg egy bomlásterméke kimutatható volt Alzheimer-kóros páciensek vérmintájában – olvasható a JAMA Neurology című szaklap friss számában.
A Rutgers Egyetem Robert Wood Johnson Orvosi Karának Jason Richardson vezette kutatócsoportja 86, hatvan év fölötti Alzheimer-kóros beteg vérmintájának laboreredményeit összehasonlította 79 olyan személyével, akiknél nem volt jelen a betegség.
Az Alzheimer-kóros résztvevők 80 százalékánál, a kontrollcsoportnak csak 70 százalékánál mutatták ki a DDT (diklór-difenil-triklóretán) bomlástermékének, a DDE-nek (diklór-difenil-diklóretán) a nyomait. A betegeknél átlagosan 3,8-del volt magasabb a vérben mért érték.
Az agytevékenységet vizsgáló tesztek összefüggést mutattak az egyes betegek vérében talált DDE-koncentrációval. A kutatók ezt úgy értelmezték, hogy ez a bomlástermék hozzájárulhat az Alzheimer-kór – és vélhetően az agy más betegségeinek – kialakulásához, ám csak egyike a kockázati tényezőknek.
Sejttenyészeten végzett kísérletek a méreg lehetséges hatásmechanizmusát is megmutatták. Ha az idegsejtek a DDT vagy a DDE magas koncentrációjú oldatába kerültek, erősödött bennük egy, a béta-amiloid keletkezését megelőző fehérje képződése. A béta-amiloid az Alzheimer-kórban szenvedők agyának lerakódásaiban talált anyag.
Lutz Fröhlich, a mannheimi Lelki Egészség Központi Kutatóintézetének tudósa úgy vélte, az eredmények érdekesek, ám semmiképpen sem bizonyítják az összefüggést, csak utalnak a feltételezett kapcsolatra.
A DDT-t évtizedeken át használta a mezőgazdaság, de amikor kiderült, mennyire károsan hat az emberi és az állati szervezetre, az 1970-es években a legtöbb ország betiltotta. Az első Magyarország volt, ahol 1968 óta tilos a méreg alkalmazása.