Oxigénhiánnyal sikerült elpusztítani a daganatot

Kutatóknak sikerült az, amiről eddig csak álmodtak.

kn
2014. 01. 11. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az immunrendszer védi az emberi szervezetet a fertőzésektől és a daganatoktól. A védekezésben fontos szerepet játszanak az úgynevezett T-limfocita sejtek, amelyek érzékelik, ha a test sejtjeit kórokozó támadta meg, és elpusztítják azt. A T-limfociták bekapcsolásának központi mechanizmusát fejtették meg amerikai kutatók Martin Stradner grazi immunológus részvételével. Tanulmányuk a Nature Immunology című tudományos lapban jelent meg.

Ha egy sejtet kórokozó támad meg, nem tud ellene egyedül harcolni. Ezért egyfajta vészjelet küld, amely tartalmazza a behatoló egy darabkáját. Az immunrendszer speciális sejtjei, a CD8-T jelű citotoxikus, vagyis ölősejtek felismerik a vírusrészeket és elpusztítják a betolakodót, amelyből a töredékek származnak.

Hasonlóan működnek az ölősejtek daganatokkal szemben is. A rendellenesen működő sejteket megölik, ezzel megakadályozzák szaporodásukat és elterjedésüket.

Az ölősejtek azonban egy idő után veszítenek hatékonyságukból: osztódásuk minősége romlik, végül elveszítik sejtpusztító képességüket.

A Kaliforniai Egyetem molekuláris biológiai tanszékének kutatói megfejtették a T-limfociták csökkenő aktivitásának titkát. Tanulmányukban azt állapították meg, hogy a CD8-T sejtek működése döntően az oxigénellátásuktól függ.

A kutatóknak az volt az elképzelésük, hogy befolyásolni tudják az ölősejtek támadókedvét a behatoló kórokozókkal, illetve a meghibásodott sejtekkel szemben. Ehhez tűnt jó kiindulópontnak az oxigénellátás és ennek sejtes érzékelése.

Kísérleteikhez genetikailag módosították az ölősejteket: oxigénérzékelésüket alacsony szinthez állították be, mintha tartósan oxigénhiányos környezetben élnének. A módosítás messzemenő következményekkel járt: az ölősejtek sokkal agresszívebbek lettek, erőteljesebben pusztították a vírusokat, ám károsították a szerveket is.

Az is kiderült, hogy a CD8-T sejtek igen hatékonyak lettek a daganat elleni harcban is: a rosszindulatú melanómát tartalmazó modellkísérletben jelentősen korlátozták a tumor növekedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.