Leukémiát okoz a magasfeszültségű távvezeték?

Az elektromos távvezetékek közelében élő gyermekeknél kialakuló leukémia kockázatát vizsgálták.

Kuslits Szonja
2014. 02. 09. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók Nagy-Britanniában élő, 1962 és 2008 között leukémiával diagnosztizált 16 500 gyermek kórtörténetét vizsgálták. A tanulmány szerint a fiatalok leukémiás megbetegedéseinek előfordulása az 1960-as és 70-es években magasabb volt az elektromos vezetékek közelében, de a 80-as évekre megszűnt ez az összefüggés. A kutatók szerint az aktuális eredmények megnyugtatóak, de munkájuk azért is fontos, hogy tisztább képet kapjunk a történelmi mintákról.

A gyerekeknél regisztrált összes rákos megbetegedés egyharmada leukémia. Nagy-Britanniában évente körülbelül 460 új leukémiás esetet regisztrálnak a 15 év alatti gyerekek körében. (A becsült lakosság körülbelül 64 millió.)

A kutatást az Oxfordi Egyetem gyermekkori rákbetegséget kutató csoportja végezte a daganatos gyermekek nemzeti adminisztrációs központjának adatai alapján. 1962 és 2008 között Nagy-Britanniában 16 500 olyan gyermek született, akiknél később leukémiát diagnosztizáltak, míg ugyanebben az időszakban és területen körülbelül 20 000 olyan babát regisztráltak, akiknél nem alakult ki a kór. Az adatok elemzését követően a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy nincs biológiai összefüggés a leukémia kialakulási kockázata és az elektromos vezetékek közelsége között.

Kathryn Bunch, a kutatás vezetője szerint biztató eredmény, hogy az elmúlt évtizedekben a magasfeszültségű vezetékek nem jelentettek komoly rizikót a közelben született babáknál. Természetesen további kutatásokra is szükség van annak pontos megállapítására, hogy 1980 előtt miért volt jelentősebb a rizikó, de jelenleg a szülők számára mindenképp megnyugtató információ, hogy a magasfeszültségű távvezetékek közelsége nem befolyásolja kimutathatóan a leukémia kockázatát.

Kathryn Bunch ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tanulmány megnyugtató eredményei ellenére a szülőknek figyelembe kell venniük azt is, hogy amíg a kutatóknak nem sikerül kiderítenie, hogy mi volt a pontos oka a korábbi évtizedekben a megnövekedett kockázatnak, addig nincs kizárva annak a lehetősége, hogy bizonyos körülmények között a jövőben is lehet hasonló rizikó.

Julie Sharp a nagy-britanniai rákkutató központ kommunikációs vezetője szerint sokan féltek a magasfeszültségű vezetékek és a rák, különösen a gyermekkori leukémia kialakulási esélye közötti összefüggés miatt. Ez a tanulmány némileg megnyugtathatja az aggódó szülőket, mert kijelenti, hogy jelenleg nincs bizonyíték ilyen jellegű kapcsolatra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.