Csaknem minden rákbetegségre igaz: a legjobb esély a gyógyulásra akkor van, ha sikerül megakadályozni az áttétek kialakulását, illetve ha mégis megjelenik a metasztázis, akkor azt sebészileg úgy el lehet távolítani a szervezetből, hogy nem marad sehol daganatszövet.
„A májáttétek kezelését alapvetően a sebészeteken végezték évtizedekkel ezelőtt is, ebben máig sincs változás: a betegségnek akkor legjobbak a kilátásai, ha az áttét műthető – nyilatkozta a Rákgyógyításnak prof. dr. Lázár György, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának igazgatója. – Jelentős változás abban állt be, hogy ma több májáttét operálható meg, mint korábban.
„Régen úgy tartottuk, hogy ha a májnak a 40-50 százalékát el kellene távolítani a tumor miatt, vagy nem egy-két helyen összpontosul a májáttét, akkor kizárt az operáció, mert túl kevés ép májszövet maradna, s az már nem tudná biztosítani a méregtelenítést. Ellenben ma már több olyan beavatkozás létezik, amelyek révén az előrehaladottabb esetekben is eséllyel vehetjük fel a harcot” – utalt a fejlődésre a sebész professzor, majd a részletekbe is beavatott.
Korszerűbbé váltak a diagnosztikus eljárások és a műtéti technikák, ezáltal jobban megtervezhetők és kivitelezhetők lettek az operációk. Végeznek például több lépésben is műtéteket: először az egyik májlebenyből távolítják el az áttétet, ezután 4-6 hetet adnak a gyorsan újratermelődő májszövet regenerálódására, majd a másik májlebenyből is kimetszik az áttétet.
Az intervenciós radiológia eszköztárát bevetve olykor arra is nyílik lehetőség, hogy megnöveljék a máj méretét, s ezzel biztosítsák, hogy elegendő ép májszövet maradjon a műtét után is. Ekkor a májkapu gyűjtőerének részleges elzárásával (vena-porta-embolizáció) elérik, hogy a máj daganatosan érintett, megműtendő lebenyébe kevesebb, míg az egészséges részébe arányosan több vér, ezáltal több tápanyag áramoljon – ennek következtében a beteg májlebeny megkisebbedik, az ép lebeny pedig néhány hét alatt akár jelentős mértékben is megnövekedhet, s így biztonságosabbá válhat a műtét.
Lázár György kiemeli: abban, hogy ma több májáttétes beteg megoperálható, határozott szerepe van az onkológia fejlődésének is. A gyógyszeres terápiák (szakszóval neoadjuváns kezelések) révén ugyanis olyan páciensek is műthető állapotba hozhatók, akiknél ez korábban elképzelhetetlen volt.
Hasonló cikkek olvashatók az Alapítvány a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért oldalán.