Májáttétek: meg kell operálni, amit lehet

Ma már több olyan beavatkozás létezik, amely révén az előrehaladottabb esetekben is eséllyel harcolhatunk.

2014. 03. 01. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem minden rákbetegségre igaz: a legjobb esély a gyógyulásra akkor van, ha sikerül megakadályozni az áttétek kialakulását, illetve ha mégis megjelenik a metasztázis, akkor azt sebészileg úgy el lehet távolítani a szervezetből, hogy nem marad sehol daganatszövet.

„A májáttétek kezelését alapvetően a sebészeteken végezték évtizedekkel ezelőtt is, ebben máig sincs változás: a betegségnek akkor legjobbak a kilátásai, ha az áttét műthető – nyilatkozta a Rákgyógyításnak prof. dr. Lázár György, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának igazgatója. – Jelentős változás abban állt be, hogy ma több májáttét operálható meg, mint korábban.

„Régen úgy tartottuk, hogy ha a májnak a 40-50 százalékát el kellene távolítani a tumor miatt, vagy nem egy-két helyen összpontosul a májáttét, akkor kizárt az operáció, mert túl kevés ép májszövet maradna, s az már nem tudná biztosítani a méregtelenítést. Ellenben ma már több olyan beavatkozás létezik, amelyek révén az előrehaladottabb esetekben is eséllyel vehetjük fel a harcot” – utalt a fejlődésre a sebész professzor, majd a részletekbe is beavatott.

Korszerűbbé váltak a diagnosztikus eljárások és a műtéti technikák, ezáltal jobban megtervezhetők és kivitelezhetők lettek az operációk. Végeznek például több lépésben is műtéteket: először az egyik májlebenyből távolítják el az áttétet, ezután 4-6 hetet adnak a gyorsan újratermelődő májszövet regenerálódására, majd a másik májlebenyből is kimetszik az áttétet.

Az intervenciós radiológia eszköztárát bevetve olykor arra is nyílik lehetőség, hogy megnöveljék a máj méretét, s ezzel biztosítsák, hogy elegendő ép májszövet maradjon a műtét után is. Ekkor a májkapu gyűjtőerének részleges elzárásával (vena-porta-embolizáció) elérik, hogy a máj daganatosan érintett, megműtendő lebenyébe kevesebb, míg az egészséges részébe arányosan több vér, ezáltal több tápanyag áramoljon – ennek következtében a beteg májlebeny megkisebbedik, az ép lebeny pedig néhány hét alatt akár jelentős mértékben is megnövekedhet, s így biztonságosabbá válhat a műtét.

Lázár György kiemeli: abban, hogy ma több májáttétes beteg megoperálható, határozott szerepe van az onkológia fejlődésének is. A gyógyszeres terápiák (szakszóval neoadjuváns kezelések) révén ugyanis olyan páciensek is műthető állapotba hozhatók, akiknél ez korábban elképzelhetetlen volt.

Hasonló cikkek olvashatók az Alapítvány a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.