Megtalálták a legnagyobb dinoszaurusz kövületét

150 millió éves, tíz méter hosszú, négy-öt tonna súlyú az azonosított hatalmasság.

kn
2014. 03. 06. 18:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gigantikus hüllő akár tíz méter hosszú és négy-öt tonna súlyú is lehetett – írták az új faj azonosítói, Christophe Hendrickx és Octavio Mateus, a Lisszaboni Egyetem és a Lourinha Múzeum kutatói a PLoS One tudományos lapban. A fosszíliákat egy Lisszabontól 72 kilométerre északra fekvő kisváros, Lourinha mellett fedezte fel egy amatőr kövületvadász 2003-ban.

A kutatók eleinte úgy vélték, a csontok az Észak-Amerikában igen elterjedt Torvosaurus tanneri fajhoz tartozhatnak. A különbségek akkor derültek ki, amikor összehasonlították a sípcsontjukat, az állkapcsukat, a fogaikat és a farokcsigolyájuk csontjait. Az európai hüllőnek kevesebb foga volt, mint tizenegy fogú amerikai „unokatestvérének” – magyarázta Hendrickx.

Az új faj a Torvosaurus gurneyi nevet kapta. A névvel a kutatók James Gurney, a Dinoptia-könyvsorozat szerzője és illusztrátora előtt kívánták leróni tiszteletüket. A Torvosaurus gurneyi pengealakú fogai akár tíz centiméteresre is megnőhettek. Ez arra utal, hogy az Ibériai-félszigeten mintegy 150 millió évvel ezelőtt élt állat a táplálkozási lánc csúcsán helyezkedhetett el. A kutatók úgy gondolják, a dinoszaurusz testét a toll egy korai formája boríthatta, mint más, hozzá hasonló hüllőkét.

Nem a világ leghatalmasabb dinoszauruszáról van szó, nagyobb volt nála az észak-amerikai Tyrannosaurus, az észak-afrikai Carchardontosaurus és a mai Argentína területén vadászó Giganotosaurus is, mindegyikük a jurát követő kréta időszakban élt – közölte Hendrickx.

A 115 centiméteres koponyájú Torvosaurus gurneyi mindazonáltal a korszak egyik legóriásibb szárazföldi húsevője volt, mely fogai pengealakjából ítélve más nagy testű, növényevő dinoszauruszokra vadászott, tehát bölcsebb volt kitérni az útjából – tette hozzá a kutató.

Octavio Mateus paleontológus elmondta: a Torvosaurus gurneyi portyázásai idején a térség édesvízben gazdag, burjánzó növényvilágú terület volt, nyüzsögtek rajta a dinoszauruszok, az egérméretű emlősök, a krokodilok és a teknősök, az égben a Pterosaurus nevű repülő hüllők és ősi, primitív madarak szálltak.

A Torvosaurusok, vagyis „vad gyíkok” nemének az újonnan azonosított hüllő a második faja. Az elsőt, a Torvosaurus tannerit 1979-ben írták le amerikai tudósok a Colorado, Utah és Wyoming államokban előkerült leletek alapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.