A világűr jelentősen felgyorsítja a fejlődést

Nagyon fiatalon kezdett virágozni a japán „űrcseresznyefa”, mely egy űrutazás után visszatért magból hajtott ki.

SZB
2014. 04. 11. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ráadásul a becslések szerint az 1250 éves fának, amelyről a világűrt megjárt mag származik, korábban soha egyetlen magja sem szökkent szárba. A cseresznyemagot – 264 másik növényi maggal együtt – 2008 novemberében küldték fel a Nemzetközi Űrállomásra.

Vakata Koicsi japán űrhajóssal együtt nyolc hónap alatt 4100-szor kerülte meg a Földet. Miután 2009 júliusában visszatértek, a magot elültették, és belőle idő közben négy méter magas fa cseperedett.
Kilenc virág nyílt ki most rajta annak ellenére, hogy a fiatal cseresznyefák első virágaikat csak mintegy tízévesen hozzák. A tudósok egyelőre nem tudják megmagyarázni, miért fejlődött ilyen gyorsan a facsemete.

Tomita-Jokotani Kaori, a Cukubai Egyetem botanikusa szerint lehetséges, hogy „az erős kozmikus sugárzás” gyorsította fel a folyamatot. Az sem zárható ki azonban, hogy idegen beporzás számlájára írható a jelenség. „Tudományos szempontból egyet mondhatunk: nem tudjuk megmagyarázni” – tette hozzá Tomita-Jokotani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.