Az allergiával kapcsolatos tévhitekről és valós veszélyekről

Életveszélyes lehet az allergia, ha nem kezelik megfelelően, akár egy frissen nyírt pázsit mellett is rohamot kaphatunk. Interjú.

Kuslits Szonja
2014. 04. 09. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szívproblémák, a diabétesz és a pszichés megbetegedések (depresszió, elmagányosodás) után az allergia a fejlett országok társadalmának negyedik leggyakoribb és legsúlyosabb nem fertőző betegsége. A tüsszögés, orrfújás, orrdugulás, szemviszketés, könnyezés mellett a súlyosabb esetekben akár fulladás vagy erős bőrirritáció is előfordulhat.

– Milyen allergiákról beszélhetünk, és ezek hogyan alakulnak ki?
– Az allergiák négy nagy csoportba oszthatók, beszélhetünk légúti, étel-, bőr- és gyógyszerallergiáról. Bőrirritáció, ekcéma nagyon gyakori a babáknál és a kisgyerekeknél, de a legtöbb esetben ezt idővel kinövik. Az ételallergia kialakulásának egyik oka, hogy folyamatosan változik a táplálkozásunk, új fehérjék kerülnek a szervezetbe, így nő az allergiás reakciók megjelenésének lehetősége. Előfordul, hogy valakinél évtizedek után alakul ki, mások felnőttkorukra tünetmentesek lesznek. A légúti allergiák negyede beltéri túlérzékenység, leginkább a poratkára és a penészgombákra – magyarázta Nékám Kristóf, a Magyar Allergia Szövetség elnöke.

– Milyen tünetei vannak a beltéri allergiáknak?
– Tüneteik kevésbé agresszívek, leginkább orrdugulás és alvászavar sorolhatók ide. Az enyhe tünetek miatt sokan nem is fordítanak nagyobb figyelmet ezekre, gyakran csak azt hiszik, megfázás. A kültéri allergiák akutabb problémákat okoznak. A virágporszezon február végén kezdődött, ám májusig viszonylag kevés agresszív pollen van a levegőben. Jelenleg a nyír, a nyárfa, a kőris és a fűz virágoznak. Hamarosan kezdődik a tölgy virágzása és jönnek a fűfélék is, melyek komolyan terhelhetik az allergiások szervezetét.


– Milyen komoly veszélyekre kell készülni?
– A fulladásos tünetek mellett a rovarméreg, az étel- és a gyógyszerallergiák a legkockázatosabbak, mert hirtelen és váratlanul is kialakulhat az anafilaxia, a súlyos légzési és keringési elégtelenség. A beteg ebbe akár bele is halhat, ha nem kap záros határidőn belül szakszerű segítséget. Nagyon gyakran előfordul, hogy valakinek enyhébb allergiás tünetei vannak, amelyek nem nehezítik meg komolyan a mindennapokat, aztán olyan környezetbe kerül, ahol például frissen nyírtak füvet, és hirtelen annyi allergén inger éri a szervezetét, hogy fulladásos állapot következik be.

– Ilyenkor mi a teendő? Kalcium esetleg segíthet a betegen?
– Sajnos nem, ez egy elterjedt és rendkívül káros tévhit, a súlyos allergiás reakciók esetében ugyanis a kalcium adása csupán idővesztés. Ha érzékeljük a tüneteket – szédülés, fulladás, eszméletvesztés –, azonnal a legközelebbi kórházba, rendelőbe vagy szakorvoshoz kell fordulni vagy mentőt hívni, hogy gyógyszeres, injekciós segítséget nyújthassanak, esetleg a szó legszorosabb értelmében életet mentsenek. Az antihisztaminok, a kalcium vagy a különböző homeopátiás szerek ilyenkor csak a beteg életét veszélyeztetik a be nem következő enyhülésre várva – hangzott Nékám Kristóf figyelmeztetése.

– Ahhoz, hogy ne ilyen szélsőséges esetben derüljön ki az allergia, érdemes tesztet készíteni. Hol és milyen tesztek érhetők el?
– A tünetkiváltó allergén azonosítása minden esetben fontos. Érdemes figyelni arra, hogy a munkahelyen előjönnek-e a tünetek, okozhatja-e azokat a légkondicionáló karbantartásának elmaradása, a poros, szennyezett levegő. Vizsgálatért elsőként mindig érdemes a háziorvoshoz fordulni, aki megállapíthatja, hogy valóban allergiáról van-e szó. Ezt követően jöhet a szakrendelőben az allergológus, a fül-orr-gégész, tüdőgyógyász vagy bőrgyógyász, akik elvégzik a bőrpróbát. Ez annyit jelent, hogy az allergén anyagokkal megegyező fehérjéket tartalmazó cseppeket helyeznek a karra. Ha a bőr egy apró szúrást követően érzékenyen reagál, pirossá válik, viszket, megduzzad, akkor arra az anyagra érzékeny a páciens. Ezt allergiaszezonban is el lehet végezni, de javasoltabb inkább november és március között, akkor kevésbé terhelt a szervezet.

A másik módszer vérvétellel történik. Itt olyan speciális fehérjéket keresnek a vérben, melyek az allergiás reakcióhoz nélkülözhetetlenek. Figyelni kell arra, hogy azért, mert a szervezet termel valamilyen allergiás antitestet, még nem biztos, hogy a kontaktus tünetekkel jár, vagyis például a szójaantitestek jelenléte nem egyenlő a szójaallergiával. Allergia diagnózisát kizárólag tünetek alapján lehet felállítani. A pollen mellett az ételtúlérzékenységet is vérből mutatják ki. Ezek a vizsgálatok mind tb-támogatottak.

– Mi a helyzet a keresztallergiákkal? Azt is kimutatják a tesztek?
– A keresztallergia lényege, hogy egy bizonyos fehérjeszerkezet, ami megjelenik például a parlagfűpollenben, ugyanúgy jelen van a dinnyében is, ezért amennyiben egy pollenérzékeny táplálkozásában megjelenik a dinnye, az allergiás reakciókat válthat ki. A keresztallergiák nagy része csak a pollenszezonban vált ki tüneteket. Ezek kevésbé súlyosak, de kellemetlenek lehetnek, például arc-, száj-, nyelvviszketés vagy átmeneti duzzanat, néha orrdugulás, hasmenés is előfordulhat. Más, lassabban kialakuló és elsősorban emésztőszervi tünetekkel jár az ételintolerancia, melynek vizsgálata tb-támogatással nem érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.