A Parkinson-kór az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív betegség, csak Európában 1,4 millió embert sújt, egyes előrejelzések szerint azonban ez a szám 2030-ra megduplázódhat – mondta el az mno.hu-nak Dr. Takáts Annamária. A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának főorvosa szerint annak, hogy a betegség egyre gyakoribbá válik, nemcsak a várható élettartam növekedése az oka. A neurológus szerint ha lehet hinni az előrejelzéseknek, és ha valóban megduplázódik a kórban szenvedők száma 2030-ra, akkor annak súlyos társadalmi, szociális következményei lesznek.
Azt, hogy a Parkinson-kórt mi váltja ki, még mindig nem tudjuk. A kettős hipotézis elmélete szerint genetikai és környezeti tényezők is hatással lehetnek a betegség kialakulására. Azoknál, akiknél a betegség 50 év alatt alakul ki, a genetikai tényezők nagyobb mértékben játszanak közre, míg az 50 év felettieknél kialakuló kór esetében inkább a környezeti tényezőké a főszerep. Mint a neurológus elmondta: a genetikai tényezők alatt nem a klasszikus, a mendeli szabályok szerinti öröklést kell érteni, hanem azt, hogy vannak bizonyos genetikai eltérések, amelyek fogékonnyá tehetik az egyént a Parkinson-kórra. A főorvos elmondása szerint a 40 éves pályája során eddig tíz alatti azon családok száma, ahol több Parkinson-kórban szenvedő beteg van, mégsem tudtak genetikai elváltozást kimutatni.
Április 11-e a Parkinson-kór világnapja, amit 1997 óta tartanak meg James Parkinson angol orvos születésnapján. Ő 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét.
Hírességek, akiknél diagnosztizálták a Parkinson-kórt
II. János Pál pápa, Michael J. Fox színész, Muhammad Ali boxoló, Adolf Hitler német diktátor, Billy Kennedy kosárlabdázó, Salvador Dalí festőművész, Mao Ce-tung kínai diktátor.
Egyes, még nem bizonyított, és rengeteg kérdőjellel övezett elméletek szerint a kórt még a rohamléptékben haladó technikai fejlődés is kiválthatta: az agy nem tudott lépést tartani, de a szakértő szerint ez nem tankönyvi tétel, csupán egy feltételezés a sok közül. Vannak olyan elméletek is, amelyek szerint az ivóvíz minősége okozhatja a betegséget, de ez sem bizonyított, mint ahogy az sem, hogy a kábítószer Parkinson-kórt idéz elő. Azt azonban bizonyos kábítószer-használóknál megfigyelték, hogy parkinsonos tünetek alakulhatnak ki, de vigyázat, a tünetegyüttes nem egyenlő a betegséggel. A kábítószeren túl bizonyos pszichiátriai gyógyszerek is okozhatnak Parkinson-tünetegyüttest. A kór rizikófaktorai közé olyan személyiségjegyeket szokás sorolni, mint a pontos, precíz, tépelődő.