Egyre gyorsabban szedi áldozatait a Parkinson-kór

Sem megelőzni, sem gyógyítani nem lehet: 1,4 millió európai szenved a súlyos betegségben.

Konopás Noémi
2014. 04. 11. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Parkinson-kór az Alzheimer-kór után a második leggyakoribb degeneratív betegség, csak Európában 1,4 millió embert sújt, egyes előrejelzések szerint azonban ez a szám 2030-ra megduplázódhat – mondta el az mno.hu-nak Dr. Takáts Annamária. A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának főorvosa szerint annak, hogy a betegség egyre gyakoribbá válik, nemcsak a várható élettartam növekedése az oka. A neurológus szerint ha lehet hinni az előrejelzéseknek, és ha valóban megduplázódik a kórban szenvedők száma 2030-ra, akkor annak súlyos társadalmi, szociális következményei lesznek.

Azt, hogy a Parkinson-kórt mi váltja ki, még mindig nem tudjuk. A kettős hipotézis elmélete szerint genetikai és környezeti tényezők is hatással lehetnek a betegség kialakulására. Azoknál, akiknél a betegség 50 év alatt alakul ki, a genetikai tényezők nagyobb mértékben játszanak közre, míg az 50 év felettieknél kialakuló kór esetében inkább a környezeti tényezőké a főszerep. Mint a neurológus elmondta: a genetikai tényezők alatt nem a klasszikus, a mendeli szabályok szerinti öröklést kell érteni, hanem azt, hogy vannak bizonyos genetikai eltérések, amelyek fogékonnyá tehetik az egyént a Parkinson-kórra. A főorvos elmondása szerint a 40 éves pályája során eddig tíz alatti azon családok száma, ahol több Parkinson-kórban szenvedő beteg van, mégsem tudtak genetikai elváltozást kimutatni.

Április 11-e a Parkinson-kór világnapja, amit 1997 óta tartanak meg James Parkinson angol orvos születésnapján. Ő 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét.

 

Hírességek, akiknél diagnosztizálták a Parkinson-kórt

 

II. János Pál pápa, Michael J. Fox színész, Muhammad Ali boxoló, Adolf Hitler német diktátor, Billy Kennedy kosárlabdázó, Salvador Dalí festőművész, Mao Ce-tung kínai diktátor.

Egyes, még nem bizonyított, és rengeteg kérdőjellel övezett elméletek szerint a kórt még a rohamléptékben haladó technikai fejlődés is kiválthatta: az agy nem tudott lépést tartani, de a szakértő szerint ez nem tankönyvi tétel, csupán egy feltételezés a sok közül. Vannak olyan elméletek is, amelyek szerint az ivóvíz minősége okozhatja a betegséget, de ez sem bizonyított, mint ahogy az sem, hogy a kábítószer Parkinson-kórt idéz elő. Azt azonban bizonyos kábítószer-használóknál megfigyelték, hogy parkinsonos tünetek alakulhatnak ki, de vigyázat, a tünetegyüttes nem egyenlő a betegséggel. A kábítószeren túl bizonyos pszichiátriai gyógyszerek is okozhatnak Parkinson-tünetegyüttest. A kór rizikófaktorai közé olyan személyiségjegyeket szokás sorolni, mint a pontos, precíz, tépelődő.

A Parkinson-kór nem azonos a remegéssel, a betegség során a mozgás – különösen a nagyon egyénre jellemző és a finommozgás – változik meg. Annak ellenére, hogy a betegség mozgászavar, mégis rengeteg nem motoros tünet (székrekedés, alvászavar, depresszió) előzheti meg a motoros tüneteket.

A betegség korai stádiumában különösen jól kezelhetők a tünetek, hála a dopamin előanyagának számító gyógyszernek. A Parkinson-kórban tudniillik olyan sejtek károsodnak, melyek dopamint termelnek, így szükség van a dopamin pótlására. A betegség előrehaladott stádiumában a tartós gyógyszeres kezelés szövődményeit próbálják meg kezelni, javítani – mondta a neurológus. A betegeknek ugyanis óriási problémát jelent az, hogy amikor a gyógyszert beveszik (on állapot), akkor minden remekül működik, szinte megszűnnek a tünetek, amikor viszont a gyógyszer hatása kezd megszűnni (off állapot), akkor a tünetek halmozottan és erősen jelentkeznek ismét. Az on-off állapot váltakozása súlyosan rontja a betegek életminőségét.

 

 

A betegség úgynevezett előrehaladott stádiumában is vannak alternatívái a kezelésnek: Magyarországon ezek közül kettőt alkalmaznak: az egyik során a gyógyszert gél formájában juttatják be egy pumpával a felszívódás helyére, így biztosítva annak egyenletes eloszlását. A másik alternatíva pedig a műtét. A szakértő hangsúlyozta, hogy bár a műtét és a gél formájában befecskendezett gyógyszer sem gyógyítja meg a betegeket, de a segítségükkel a legjobb gyógyszeres állapot érhető el. A betegség késői stádiumában kisebb-nagyobb, pszichiátriai tünetekkel járó szellemi hanyatlás következhet be, ami azonban óriási terhet ró a családra, ilyenkor nem ritkán intézetben helyezik el a beteget, ami azonban növeli az ellátás költségeit.

A neurológus szerint a legfontosabb, amit a Parkinson-kór világnapján ki kell emelni: tennünk kell a stigmatizáció (megbélyegzés) ellen. Gondoljunk csak bele, hány beteg titkolja betegségét jogosan félve attól, hogy elveszíti a munkáját, ezért nagyon fontos, hogy beszéljünk a degeneratív idegrendszeri betegségekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.