Életeket ment az ingyenes rákgyilkos módszer

Két ötvenes éveiben járó nő a sportnak köszönheti, hogy legyőzte a mellrákot.

kn
2014. 04. 13. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Függetlenül attól, hogy mell-, vastagbél- vagy prosztatarák – az orvosok meg vannak győződve arról, hogy a sport jelentősen javíthatja bizonyos rákos megbetegedésben szenvedők gyógyulási esélyeit, sőt csökkentheti a visszaesés kockázatát.

„Olyan érzés volt, mintha kihúzták volna a lábam alól a talajt” – így emlékszik vissza az 58 éves Renate Mücke arra az időre, amikor az orvos mellrákot diagnosztizált nála. „Mintha beleestem volna egy mély, fekete lyukba” – mondta Mücke. Egyik napról a másikra minden megváltozott a korábban élvonalbeli sportolónál: megműtötték és kemoterápiás kezelést is kapott. A gyógyszereknek azonban sajnos mellékhatásai is voltak: Mücke folyamatosan fáradtnak érezte magát, rossz volt a közérzete, a haja is kihullott. Ennek ellenére azonban hagyta, hogy a barátai meggyőzzék, hogy menjen el a Dunára evezni. A korábban női négyes bajnoknál ez ugyanis egyáltalán nem volt magától értetődő, túl erősek voltak a mellékhatások, de az akarat még annál is erősebb volt. Már két héttel a kemoterápia kezdete után Mücke a barátnőivel evezett a Dunán.

Csaknem egy évvel később sikerült legyőznie a rákot, a haja ismét nőni kezdett. Ebben az időben kezdett el 15 rákos betegnek evezést oktatni. Az volt a cél, hogy június végére részt vehessenek egy Dunán megrendezendő jótékonysági versenyen. Az akciót az Ulmi Egyetemi Klinika szakértői indították, akik meg vannak arról győződve, hogy a sport nagymértékben képes megnövelni az egyes ráktípusoknál a gyógyulási esélyeket.

„A páciensek az anyagi helyzetüktől függetlenül vehetnek részt az ingyenes sportprogramban, így vállalva aktív szerepet – saját gyógyulásuk érdekében – a rákterápiában” – mondta Jürgen Steinacker, az egyetemi klinika sport és rehabilitációs osztályának vezetője. Mint a szakértő kifejtette: a rendszeres testmozgás nagymértékben hozzájárul a rákos betegek mentális és fizikai stabilizálásához. Renate Mücke is tudja igazolni a sport jótékony hatását: „ahogy ott ültem a csónakban, nem éreztem a kemoterápia egyik legjellemzőbb mellékhatását, a gyakori hányingert”. A sport ösztönzőleg hat a keringésre is. „Az ember pár órára kijön a betegségből”– mondta Mücke. „Ha nem sportoltam volna korábban versenyszerűen, akkor ez ebben a formában nem lett volna lehetséges.”

Azok a páciensek, akik a kemoterápia alatt sportolnak, sokkal jobban bírják a terápiát” – mondta Martin Halle, a müncheni prevenciós és sportorvoslási központ vezetője. Mindenek előtt az olyan mellékhatások, mint a krónikus fáradtság, jobban kezelhető és leküzdhető a sport segítségével. A rendszeres testmozgás továbbá csökkenti a mell-, vastagbél- és prosztatarák esetében a visszaesés kockázatát. „A mellrák esetében még tíz év után is akár 30 százalékkal kisebb a visszaesés kockázata” – mondta Halle. A vastag és végbélrák esetében ez az arány még sokkal magasabb. Más ráktípusok esetében, mint például a leukémia, egyelőre még nem bizonyított, hogy a sport jelentősen csökkentené a visszaesés kockázatát, annyi azonban bizonyos, hogy az életminőséget jelentősen javítja.

Azt, hogy a sport segít megbirkózni a szörnyű betegséggel, Renate Schmid is tudja. Az ulmi üzletasszonynál négy évvel ezelőtt diagnosztizálták az emlőrákot. A sorscsapás 54 évesen érte a nőt, a kemoterápia és a sugárkezelés alaposan megrendítette az asszonyt. „Annyi erőm sem volt, hogy fussak” – mondta Schmid. „De megtanultam, hogy a testmozgás erőt ad”. Ő is belevágott a sportba: vásárolt egy versenybiciklit, és elkezdett rendszeresen edzeni. Pár héttel később evezőgépen kezdett el edzeni, ő is részt akar venni a regattán. Idén Németországban, Hamburgban, Berlinben és Drezdában terveznek jótékonysági versenyt a rákos betegek alapítványának kezdeményezésére.

Az üzenet, amit mindenképpen tudatosítani kell: „a sport erőt ad még egy súlyos betegnek is.” Ebben biztos Renate Mücke és Renate Schmid. Ők legyőzték a mellrákot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.