Ilyen szuperjégtörőt még nem látott a világ

Helikopterleszálló, daru, fedélzeti laboratóriumok – ez mind lesz a szuperjégtörőn.

kn
2014. 04. 28. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentős tudomány befektetés hírét George Osborne pénzügyminiszter jelentette be, hangoztatva, hogy a kormány a tudományt tartja alapnak a brit gazdaság felvirágoztatásához. A helikopterleszállóval, darukkal és fedélzeti laboratóriumokkal felszerelt jégtörő alkalmas lesz búvárhajók vízre bocsátására, és más megfigyelő- és mintagyűjtő eszközök működtetésére is. Vastagabb jégmezőn tud utat törni magának, mint bármely más korábbi brit jégtörő.

A 130 méteresre tervezett „szuperjégtörő” várhatóan 2019-től segíti a brit tudósok arktiszi és antarktiszi kutatómunkáját. A beszerzést a kormány tudományos tőkebefektetési alapjából finanszírozzák, amelyből 2020–21-ig több mint hétmilliárd fontot (2635 milliárd forint) költenek tudományfejlesztésre.

A pénzügyminiszter kijelentette, hogy a tudomány az alapja a brit gazdaság felvirágoztatásának. „Nagy-Britannia mindig is ragyogóan teljesített ezen a területen, s a tudomány létfontosságú gazdaságunk jövőjéhez” – mondta Osborne, hozzátéve, hogy szívügyének tekinti a kutatások támogatását. Nemsokára konzultációt kezdenek arról, hogyan költsék el a legjobban a tudományos infrastruktúrára szánt hétmilliárd fontot. Nagy-Britanniának jelenleg két jégtörője van, az egyik 1990-ben, a másik 1995-ben épült. A britek egy jelentős tudományos bázist (British Antarctic Survey) tartanak fenn a Déli-sarkvidéken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.