„A STAP-sejt szimptómákat sokszor bizonyítottuk. Több mint kétszáz alkalommal sikerült STAP-sejtet előállítanunk” – jelentette ki Obokata Haruko, a kutatás vezetője oszakai sajtóértekezletén. A tudós először jelent meg a nyilvánosság előtt azóta, hogy január végén hírt adott kollégáival elért korszakalkotó felfedezésének eredményeiről.
A Nature folyóiratban is megjelent tanulmányban japán és amerikai kutatók arról számoltak be, hogy olcsó és gyors eljárást fejlesztettek ki az embrióéhoz hasonló őssejt előállítására. A kísérletben újszülött egerek vérének sejtjeit külső „stressznek” (savasabb kémhatású környezetnek) tették ki és azok pluripotens sejtekké váltak. Az ilyen eljárással keletkezett őssejtet a módszer (stimulus-triggered acquisition of pluripotency) nyomán STAP-sejtnek nevezik.
A szerdai sajtókonferencia előtt Obokata tiltakozást nyújtott be munkaadójához, a Riken intézethez az ott lefolytatott vizsgálat megállapításai miatt. A Riken vizsgálóbizottsága április 1-jén hozta nyilvánosságra jelentését, amely szerint Obokata a tanulmányban bemutatott kísérleti eredményeket manipulálta vagy meghamisította.
A 30 éves kutatónő a beadványban elismerte, hogy a dolgozatban szereplő képeken változtatott, hogy jobban nézzenek ki. Miközben belátta, hogy ez a módszer helytelen volt, hangsúlyozta, hogy nem volt félrevezető és nem tekinthető hamisításnak. Obokata a tanulmányhoz mellékelt képek összevegyítésével kapcsolatban sajnálkozását fejezte ki és magyarázatul hozzáfűzte: nem volt tisztában azzal, hogyan kell kezelni a képeket a tudományos folyóiratokban.
„A kísérletet megfelelően végeztük. Semmilyen megtévesztő szándék nem vezetett a publikációknál” – jelentette ki a kutató. A Riken azt tervezi, egyéves kutatás keretében jár utána annak, hogy a fiatal kutató eredményei helytállóak-e.