Kiránduló kislány bukkant a különös őslényre

A tudósok új fajként azonosították a világ legnagyobb ismert megkövült csupaszemlegyét.

UDM
2014. 04. 13. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiránduló kislány a leletet egy múzeumnak adta, most pedig a tudósok új fajként azonosították – jelentette be csütörtöki közleményében a drezdai Senckenberg Természettudományi Múzeum.

A 9,3 milliméter szárnytávolságú rovar mintegy 50 millió éves – állapította meg a múzeum Christian Kehlmaier vezette kutatócsoportja.

A leletet Washington állam Republic nevű kisvárosa mellett fedezte fel Azure Rain Belgarde diáklány egy kiránduláson, majd a bevitte a helyi múzeumba. Az új faj a kislányról kapta a nevét: Metanephrocerus belgardeae.

A kutató szerint a nagyszemű rovarnak világszerte több mint 1400 faját ismerik, és igen ritkán kerülnek elő megkövült leleteik. Fosszíliák alapján csupán három ősi csupaszemlégyfajt írtak le eddig: a most felfedezetten kívül a balti borostyánkövekbe zárt Metanephrocerus groehenit és a Metanephrocerus hofeinsorumot – olvasható az Arthropod Systematics & Phylogeny című szaklapban ismertetett kutatásukban.

A csupaszemlégy bizarr teremtmény: teljes termete majdnem harmadát teszi ki a fej, mely szinte csak az óriási szemekből áll. Ezekkel az összetett szemekkel indul kabócák és szúnyogok keresésére, melyek lárváik nevelkedési helyéül szolgálnak. Kehlmaier hozzátette: a csupaszemlegyek életmódja és kinézete körülbelül 70 millió éve fejlődött ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.