Megvan a MERS-vírus ellenszere?

Az emberi szervezet rejtheti a megoldást a gyilkos koronavírus ellen.

tt
2014. 04. 30. 5:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A légúti megbetegedést okozó MERS-vírust 2012-ben mutatták ki először, fertőző gócok alakultak ki a Közel-Keleten, elszigetelt esetek fordultak elő az egész világon. A szaúd-arábiai hatóságok a hét végén közölték, hogy az elmúlt hetekben 26 új fertőzés történt, közülük tíz végződött halállal. Ezzel a MERS-es esetek száma 339-re, a halálozásoké 102-re emelkedett az országban.

Jelenleg se védőoltás, se gyógymód nincs a MERS okozta súlyos légúti megbetegedés ellen, amely köhögéssel, lázzal, légzési nehézségekkel jár, és tüdőgyulladáshoz, veseelégtelenséghez vezethet. Két kutatócsoport hétfőn bejelentette, hogy úgynevezett semlegesítő ellenanyagokra bukkant. Ezek megakadályozzák, hogy a vírus egy része receptorokhoz kapcsolódjon, és ezáltal azt, hogy emberi sejteket fertőzzön meg. Az ellenanyagok olyan fehérjék, amelyeket az immunrendszer állít elő, hogy az idegen vírusokat és baktériumokat felismerjék.

A semlegesítő ellenanyag nemcsak felismeri az adott vírust, hanem meg is akadályozza, hogy a gazdatest sejtjeit megfertőzze, így végül kitisztítja az infekciót az emberi vagy állati szervezetből. A Science Translational Medicine tudományos folyóiratban ismertetett, kínai és hongkongi tudósok végezte kutatás során két ellenanyag, a MERS–4 és a MERS–27 nevű laboratóriumi körülmények között képes volt megvédeni a sejteket a MERS-fertőzéstől. Ezek az ellenanyagok, különösen, ha együtt alkalmazzák őket, ígéretes jelöltek lehetnek a MERS gyógyítására – írták a kutatók.

Az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent másik tanulmány szerzői szerint az általuk talált hét semlegesítő antianyag lehetővé teheti, hogy hosszú távon védőoltást vagy gyógymódot fejlesszenek ki belőlük.

A MERS-fertőzések legnagyobb része Szaúd-Arábiában, illetve más közel-keleti országokban fordult elő, ám egy-egy brit, görög, francia, olasz, malajziai és más országban felfedezett eset nyomán felmerült a gyanú, hogy a repülők fertőzött utasai világszerte járványt okozhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.