Sokkal több bálnát öltek idén

Japán társaságok 1987 és 2009 között több mint tízezer bálnát fogtak a tilalom ellenére.

tt
2014. 04. 11. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogás jóval nagyobb, mint tavaly, amikor 103 bálnát ejtett el a japán flotta, de nem érte el a kitűzött célt, 935 példány elejtését a Sea Shepherd bálnavadászat-ellenes csoport közbelépése miatt – közölte a japán halászati ügynökség szerdán. Barázdásbálnát az idén sem fogott a japán flotta.

A hágai Nemzetközi Bíróság a múlt héten elrendelte, hogy Japán ideiglenesen hagyjon fel az Antarktisz vizein folytatott bálnavadászattal, mondván, az – a tokiói kormány álláspontjával ellentétben – nem tudományos célokat szolgál.

Japán társaságok 1987 és 2009 között több mint tízezer bálnát fogtak – többségük csukabálna – annak ellenére, hogy a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság által 1986-ban elfogadott rendelet tiltja a kereskedelmi célú bálnavadászatot. Tokió a rendelet hatálya alól kibúvót keresett, és kutatási célú bálnavadászatot jelentett be, amelyet bizonyos megkötésekkel engedélyez a nemzetközi bizottság.

A legnagyobb bálnavadász országok, Japán, Norvégia és Izland bálnavadászai évente mintegy kétezer példányt ejtenek el. Érvelésük szerint a tengerekben él annyi bálna, hogy folytathassák a vadászatot. Ausztrália viszont déli vizeit a bálnák védett övezetévé nyilvánította, és már hosszú ideje lobbizik amellett, hogy tiltsák be a bálnavadászatot. A Sea Shepherd aktivistáinak az idén négyszer sikerült megzavarni a japán bálnavadászati tevékenységet, egy hajójuk össze is ütközött egy japán hajóval – közölte az állatvédő csoport illetékese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.