120 éve halt meg a szőlőtermesztés újjászervezője

A magyar konyakipar létrehozójának sokat köszönhet a szőlőtermesztés.

kn
2014. 05. 02. 10:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1832. november 26-án született a Borsod megyei Finkén (ma Edelény része) a Miklósvári Miklós családban, apja alispán volt Borsod megyében. A szabadságharc idején tizenhat évesen, iskoláit félbehagyva felcsapott a honvédseregbe, ahol közlegényből őrnagyi rangig vitte. A világosi fegyverletétel után büntetésként szekerész közlegénynek sorozták be a császári hadseregbe, később a huszárokhoz került, 1856-ban főhadnagyként szerelt le.

Hazatérve megnősült, családi birtokán szőlészkedett, és bekapcsolódott a politikai életbe. 1860–61-ben és 1867–74 között a szendrői járás főszolgabírójaként tevékenykedett. 1875-ben a Szabadelvű Párt színeiben megválasztották az edelényi választókerület országgyűlési képviselőjévé, a következő évben független szabadelvű párti, 1878–81-ben egyesült ellenzéki programmal került az Országgyűlésbe.

Az 1879. évi székesfehérvári terménykiállításon tartott gazdakongresszuson figyeltek fel szőlészeti-borászati szaktudására. Még ebben az esztendőben borászati országos kormánybiztosnak nevezték ki miniszteri osztálytanácsi ranggal a földművelési minisztériumban. Az alsófokú szőlészeti szakemberképzés fejlesztésére ő alakította ki a „vándortanár” hálózatot, 1881-ben a borkereskedelem szervezettebbé tételére létrehozta az Országos Központi Mintapincét. Ugyancsak 1881-től vezette a Borászati Törzskönyv összeállítását, 1892-ben megszervezte a Felsőbb Szőlészeti és Borászati Tanfolyamot. Ő indította meg Magyarországon a konyakgyártást a rosszabb minőségű borok felhasználására.

Miklós Gyulának jelentős érdemei voltak a XIX. század utolsó évtizedeiben Magyarországon is dúló filoxérajárvány leküzdésében és a szőlőtermesztés újjászervezésében. Az Amerikából Nyugat-Európán keresztül behurcolt, szőlőn élősködő filoxéra, azaz gyökértetű az 1870-es évek közepétől pusztította a hazai szőlőültetvényeket. Miklósnak kormánybiztosként elsődleges feladata a védekezés lett: számos amerikai vesszőszaporító telepet létesített, nagy hangsúlyt helyezett az immúnis homokterületek szőlővel való beültetésére, népszerűsítette az amerikai alanyok beoltásának módszereit, mivel ebben látta a szőlők felújításának egyik legbiztosabb módját. Kísérleti telepei közül kiemelkedett az 1884-ben felavatott és róla elnevezett kecskeméti Miklós-telep.

Éveken keresztül szerkesztette a Borászati Lapok című folyóiratot. Számos szakcikket publikált, 1888-ban közreadta könyvét Hazai szőlészetünk és a phylloxera címmel, majd 1892–94-ben a Néhány szó hazai szőlészetünk rekonstrukciójához című négykötetes munkáját. Kiváló szakmai tevékenységéért 1885-ben Ferenc Józseftől megkapta a Vaskoronarendet és a királyi tanácsosi rangot, 1890-ben pedig az Ordre du Mérite agricole francia érdemrenddel tüntették ki.

A filoxéra legyőzője 1894. május 2-án hunyt el szívszélhűdés következtében Budapesten, a finkei temetőben helyezték örök nyugalomra. Kecskemét díszpolgárává választotta, emlékére Stróbl Alajos szobrászművész tervei alapján 1895-ben Abt Sándor készített domborművet. A Miklós-telep egykori fatornyos épületében ma Borgazdasági Múzeum működik. Edelényben utca őrzi a nevét, halálának centenáriumán szülőházán emléktáblát avattak. A róla elnevezett Kertbarát Kör szervezésében Edelényben minden esztendőben borversenyt rendeznek immár több mint két évtizede.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.