Siptár Miklós, a projekt menedzsere szombaton Pécsett sajtótájékoztatón elmondta: az egy évig tartó, száz százalékban európai uniós és állami támogatást élvező fejlesztés hozzájárul a fenntartható fejlődéshez, a környezet védelméhez.
Komlósi László Imre, a PTE rektorhelyettese a botanikus kert fenntartását kiemelkedően fontosnak nevezte a környezettudatos oktatás és kutatás szempontjából, és hangsúlyozta, hogy gondozása komoly anyagi ráfordítást és szakmai hozzáértést igényel.
Babayné Boronkai Erzsébet, a kert vezetője közölte, bővül a gyűjtemény, megújulnak a tematikus gyűjtemények élőhelyei, a kavicsos utak, valamint a japán-kert tava, teljessé válik az automata, víztakarékos öntözőrendszer, korszerűsítik az üvegház gépészetét, a kert digitális térképét, növényadatbázist hoznak létre, s egyebek mellett új növénynév-táblák kihelyezéséről és az akadálymentesítésről is gondoskodnak.
A PTE 1952-ben létrehozott, 1989 óta védettséget élvező botanikus kertje 6,8 hektáron terül el, és tavaly mintegy 13 ezer látogatót fogadott. Gyűjteményében jelenleg több mint 7000-féle növény található, ebből szabadföldben 4500, üvegházakban 2500-féle kapott helyet. Az egyedek száma több mint 100 ezer, az előforduló védett vagy fokozottan védett fajok száma 350, a kertben megfigyelt 66 állatfajból 60 védett.
A botanikus kertben 2011-ben volt a mostanihoz hasonló nagyságrendű fejlesztés. Akkor mintegy 180 millió forintból építették újjá a növényházakat, felújították a pálma- és a kaktuszházat. Az akkori építkezéssel különböző klimatikus környezetet biztosítottak az üvegházi gyűjteményeknek és csökkentették e létesítmények energiaigényét is.