Valószínűleg mindenkinek fájt már a feje élete során, ám a legtöbbször olyan teljesen ártalmatlan dolgokra lehetett visszavezetni, mint a túlzásba vitt napozás, alkohol, stressz, a túl kevés pihenés vagy folyadékbevitel. Ha nincs ilyen egyszerű magyarázata, érdemes kikérni egy orvos véleményét.
A szokatlanul erős fejfájás oka lehet agyi aneurizma (ütőértágulat), ami agyvérzéshez, szélütéshez vezethet, ha elpattan az ér. Bár a stroke-nak általában olyan nyilvánvaló jelei vannak, mint a féloldali bénulás, zsibbadás, beszéd- és látászavarok, ezek nem minden esetben jelentkeznek egyértelműen felismerhetően. A hirtelen fellépő, erős fejfájás és az egy időben jelentkező szédülés és hányás együtt szintén utalhat az agyban elpattant ér miatti szélütésre.
Ha a fejfájás mellett láz, hányás, zavarodottság és elmerevedett nyaki gerinctáj is megjelenik tünetként, akkor gyanakodhatunk agyhártyagyulladásra is.
Ha hallás- és látászavarokkal együtt jelentkezik a fejfájás, akkor migrént sejthetünk a háttérben.
Megfázáskor az orrmelléküregek gyulladása is okozhatja a heves tüneteket.
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség 2013-as adatai szerint Magyarországon 573 470 cukorbeteget tartottak nyilván, ami a felnőtt népesség 7,61 százaléka, 7514-en hunytak el a betegség vagy szövődményeként fellépő más kór miatt.
A cukorbetegség egy anyagcsere-betegség, először épp a lábakon, lábfejeken jelentkező égő fájdalomérzetként találkozhatunk vele, mintha apró tűkkel szurkálnák. A diabétesz ugyanis keringési problémákat és idegkárosodást okoz a lábszár területén.
A tünetek utalhatnak még köszvényre, trombózisra vagy nem cukorbetegséggel összefüggő keringési problémára.
A neuropátiás (a perifériás, az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek károsodásával járó) fájdalmak a hátfájással és a fejfájással együtt a leggyakoribb krónikus fájdalmak közé tartoznak. Általában az idegrostok valamilyen sérülése következtében jelennek meg. A károsodás aktiválja a szervezet fájdalomútvonalait, vagyis a fájdalom érzékeléséért felelős idegvégződéseket. Az így keletkező panaszok általában különböző szöveteket érintenek, legtöbbször a bőrből indulnak ki, ami emiatt sokkal kevésbé vagy különösen érzékennyé válik a hőre, hidegre, nyomásra vagy érintésre.
Az idegi fájdalmak egyik leggyakoribb kiváltója a porckorongsérv. Szintén gyakran előfordul, hogy az övsömörért is felelős varicella zoster vírus váltja ki a tüneteket. Ugyanez a vírus okozza a gyerekbetegségként ismert bárányhimlőt is. A stressz és a legyengült immunrendszer újra aktiválhatja a himlő után az agyban és a gerincvelőben található ideggyökökben visszamaradt vírusokat. Emiatt begyullad az idegszövet és így keletkeznek az idegi fájdalmak.
Az idegi fájdalmak jelentkezésének egy másik oka lehet az úgynevezett komplex regionális fájdalom szindróma (Complex Regional Pain Syndrome, CRPS). Ha ezt a betegséget nem kezelik, krónikussá válhat és legrosszabb esetben akár maradandó károsodást, az ízületek végleges megmerevedését okozhatja. Megelőzésképpen érdemes tisztázni a helyzetet egy orvos segítségével.