Csaknem minden harmadik faj szerepel a vörös listán

A szakértők mintegy 1700 fajt vizsgáltak meg, ezek 30 százaléka veszélyeztetett.

UDM
2014. 05. 14. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértők halak, talajlakó gerinctelenek és algák összesen mintegy 1700 faját vizsgálták meg, ezek 30 százaléka veszélyeztetett.

Szerepelnek a listán például porcos halak, mint a tüskés cápa és a rája, ezek helyzete a hivatal szerint romlott. A jelenség fő oka a túl intenzív, fenékvonóhálós halászat, amely még a tengeri természetvédelmi területeken is korlátozás nélküli. A hálók a tengerfenéken élő organizmusokat, például szivacsokat és kagylókat is károsítják, ugyanúgy, mint a korallzátonyok életközösségeit.

A fenékvonóhálós halászat mellett a szakértők szerint két további tényező jelenti a legnagyobb problémát. A tengerekbe engedett szennyvíz és a trágyamaradék növeli a víz tápanyagtartalmát. Emiatt megerősödnek a mikroalgák, amelyek elzárják a fény útját a nagyobb mélységekbe. A szennyvíz károsít sok makroalgát és úgynevezett szűrő organizmust.

Ráadásul a kőfejtés és a kotrómunka – például a kikötőkben és a hajók útvonalán – tönkreteszi a szilárdan a tengerfenékhez tapadva élő állatok életterét.

A szárazföldi és édesvízi élőlények esetében végzett kutatás során kilencezer fajt vizsgáltak, ezek 45 százaléka került fel a vörös listára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.