A szakértők halak, talajlakó gerinctelenek és algák összesen mintegy 1700 faját vizsgálták meg, ezek 30 százaléka veszélyeztetett.
Szerepelnek a listán például porcos halak, mint a tüskés cápa és a rája, ezek helyzete a hivatal szerint romlott. A jelenség fő oka a túl intenzív, fenékvonóhálós halászat, amely még a tengeri természetvédelmi területeken is korlátozás nélküli. A hálók a tengerfenéken élő organizmusokat, például szivacsokat és kagylókat is károsítják, ugyanúgy, mint a korallzátonyok életközösségeit.
A fenékvonóhálós halászat mellett a szakértők szerint két további tényező jelenti a legnagyobb problémát. A tengerekbe engedett szennyvíz és a trágyamaradék növeli a víz tápanyagtartalmát. Emiatt megerősödnek a mikroalgák, amelyek elzárják a fény útját a nagyobb mélységekbe. A szennyvíz károsít sok makroalgát és úgynevezett szűrő organizmust.
Ráadásul a kőfejtés és a kotrómunka – például a kikötőkben és a hajók útvonalán – tönkreteszi a szilárdan a tengerfenékhez tapadva élő állatok életterét.
A szárazföldi és édesvízi élőlények esetében végzett kutatás során kilencezer fajt vizsgáltak, ezek 45 százaléka került fel a vörös listára.