Hartmut Göbel, a kieli Fájdalomklinika főorvosa, neurológiai és fájdalomterápiai szakorvos szerint „kísérletek sora bizonyította, hogy a férfiaknak kellemetlen dolog kimutatni a fájdalmat”. A nők ezzel szemben sokkal hamarabb tudatják környezetükkel, ha félelmet vagy fájdalmat éreznek, és jóval egyszerűbb számukra az, hogy beszéljenek a problémáikról. Göbel azt mondja: „A nők sokkal inkább a fájdalom érzelmi, interperszonális szempontjaira koncentrálnak. A férfiak ezzel ellentétben problémamegoldó és instrumentális stratégiát követnek.”
A kieli fájdalomspecialista így foglalja össze a kutatási eredményeket: „A nőknek több lehetőség áll a rendelkezésükre, hogy kezeljék a fájdalmukat, mint a férfiaknak. Sokkal jobban engedik, hogy segítsenek nekik, szélesebb szociális körben keresnek támogatást, hamarabb vesznek be gyógyszert és fordulnak orvoshoz.” A férfiak hajlamosak ignorálni a fájdalmakat, magyarázatot keresnek és megpróbálják maguk megoldani a problémájukat. „Épp emiatt nagyobb a férfiaknál a kockázata egy krónikussá váló megbetegedésnek, hiába figyelmezteti őket a lehetséges túlterhelés vagy károsodás miatti fájdalom.”
A nők sokkal gyakrabban szenvednek kísérőbetegségektől, mint a férfiak. Ilyen például a félelem, a depresszió, és az alvászavar – ezek bizony sokkal többször jelentkeznek nőknél, mint férfiaknál.
„Pszichológiai kísérletek során kimutatták, hogy majdnem dupla annyira érzékenyen reagálnak a különböző fájdalmakra, mint a férfiak” – magyarázza Göbel doktor.
Teljesen mindegy tehát, hogy milyen fájdalmak sújtják az embert, minden kétséges esetre igaz, hogy inkább forduljunk orvoshoz, mintem hogy feleslegesen kínlódjunk, vagy próbáljuk semmibe venni a figyelmeztető jeleket. Az elővigyázatosság akár életmentő is lehet.