Hazatér a templomi harcos

Kambodzsa visszakapja a Koh Ker-i templomegyüttes egyik ősi szobrát.

UDM
2014. 05. 12. 4:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kezét és lábát vesztett, életnagyságú mészkőfigura, a „templomi harcos” szobra már csaknem négy évtizede látható a pasadenai múzeumban. A 152 centiméteres alkotás a hindu mitológia egyik központi történetének, a Durjódhana és Bhíma közötti viadalnak az egyik szereplőjét, Bhímát ábrázolja.

A Simon Norton Múzeum munkatársai már találkoztak a kambodzsai állam képviselőivel. A szobrok visszaadása „baráti gesztus, melyet kambodzsai vezetők kivételes és megtagadhatatlan kérésére teszünk: segítséget kértek tőlünk  a nemzet lelki épségének helyreállítására” – olvasható a múzeum közleményében.

A Simon Norton Múzeum a Bhíma-szobrot 1976-ban vásárolta egy jó hírű New York-i műkincskereskedőtől, ám az 1970-es évek háborús viszonyai miatt nem világos, mi történhetett a szoborral, mielőtt a kereskedőhöz került - írta a múzeum. Kambodzsa úgy véli, az alkotást az ezeréves Praszat Csen templomból lopták.

A visszajuttatás körülményeiről később adnak tájékoztatást. A megállapodás része, hogy Kambodzsa időszakosan más ősi szobrokat kölcsönöz a múzeumnak – áll a közleményben.

A Praszat Csen templom összes szobrának visszaszerzésére tett erőfeszítésekben jelentős előrelépés a Bhíma-szobor átadása. A Koh Ker-i Praszat Csen templomból a hetvenes években elrabolt hatalmas kőtábla kilenc alakját kívánják újraegyesíteni egy új múzeumban. A kilenc figura közül ketten küzdenek, heten a viadal nézői.

Szakértők szerint a szobrokat a polgárháború idején levágták a talapzatukról, néhányukat kicsempézték az országból, és végül külföldi magángyűjteményekben vagy múzeumokban kötöttek ki. A szoborcsoport három nézőfiguráját júniusban már visszaadta a New York-i Metropolitan Múzeum.

A Sotheby’s aukciósház Durjódhana szobrának visszaadásába egyezett bele. A műkincset 2011-ben vették fel a katalógusukba, miután a korábbi belga tulajdonos özvegye aukcióra ajánlotta fel. Később az aukciós ház visszavonta a műtárgyat a katalógusból, és tavaly megállapodott a műkincs visszaszolgáltatásáról, ezzel rendezték az Egyesült Államokban ellenük indított pert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.