Így csinálják: a mai hatvanasok az új negyvenesek

Teljesen más életet élnek a mostani hatvanasok, mint az előző generáció negyvenesei. Sokkal fiatalosabbak.

kn
2014. 05. 12. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A többség pár évvel fiatalabbnak érzi magát, mint amit az igazolványa mutat – vajon ez érzékcsalódás, vagy manapság valóban hosszabb ideig maradunk fittek, mint korábban?

Korábban a nők legkésőbb ötvenéves korukra praktikus, rövid hajat vágattak maguknak, a férfiak pedig legszívesebben bézs ruhákat hordtak. Manapság a legjobb életkor a negyvenes, amikor is még mindig tornacipőben és farmerben járnak a negyvenes éveiket taposók a kedvenc koncertjeikre, és a legközelebbi útjuk miatti nyelvtanfolyam köti le minden idejüket. Ma hatvanévesen érzik magukat az emberek úgy, mint korábban a negyvenévesek.

A legtöbb ember fiatalabbnak érzi magát a koránál, teljesen függetlenül attól, hogy valójában hány éves: 40, 50, 70 vagy 80. Ha összehasonlítjuk a szüleink generációját a miénkkel, úgy tűnik, hogy ez valóban így van. „Teljesen más életet élnek a mostani hatvanasok, mint az előző generáció negyvenesei, jóval fiatalosabb életstílust képviselnek ugyanis” – mondta Stephan Lessenich, a jénai egyetem szociológusa.

De vajon miért akarnak az emberek ennyire buzgón fiatalok maradni? Az öregedés szociológiájának neves szakértője, Stephan Lessenich szerint ennek az oka lehet a társadalom öregségről és öregedésről alkotott negatív képe. Az idős emberekről a törékenységre, a lassúságra, a betegségekre és a halálközeliségre asszociálunk. Éppen ezért a legtöbb esetben arra törekszünk, hogy egészségesek, fittek és mobilak legyünk, mivel úgy gondoljuk, hogy aki aktív, annak még messze van a vége. Azokon az embereken pedig, akik már tényleg idősek, ott a nyomás, hogy ezt elrejtsék.

De vajon valóban tovább maradnak fiatalabbak az emberek, mint korábban? „Igen” – mondta Karl Lenhard Rudolph, a jénai öregedéskutató intézet igazgatója. Ha összehasonlítjuk a száz évvel ezelőtti időseket a mostaniakkal, akkor arra a megállapításra juthatunk, hogy ma már nemcsak a várható élettartam hosszabb, hanem hosszabb ideig maradhatunk egészségesek. Ez a javuló életkörülményeknek köszönhető: az iparosodott országokban az emberek egészségesen táplálkozhatnak, kevesebb a környezetszennyező anyag is, mint az iparosítás idején, és a munkakörülmények is jobbak. Ezek a tényezők és a jobb orvosi ellátás együttesen hozzájárultak ahhoz, hogy ma már átlagosan 20-30 évvel tovább élünk, mint elődeink száz évvel ezelőtt.

De még ha hosszabb ideig is élünk és egészségesebben is, egyszer csak mégis megöregszünk. Az öregedéskutató szerint a várható maximális életkor 100-120 év, és ezt akkor sem tudjuk meghosszabbítani, ha egészségesen élünk. „Illúzió azt hinni, hogy meg tudjuk akadályozni az öregedés folyamatát” – mondta Karl Lenhard Rudolph öregedéskutató. Ahhoz, hogy az öregedés folyamatát ne gyorsítsuk fel, már fiatal korunkban oda kell figyelnünk az egészséges életmódra: egészséges táplálkozás, sok sport, a dohányzás kerülése és a lehető legkevesebb alkohol. Természetesen a környezeti problémák, mint például a légszennyezés a nagyvárosokban, a megnövekedett UV-sugárzás, valamint a rossz étkezési szokások és az elhízás is hátrányosan befolyásolják a várható élettartamot.

Az, hogy az ember mikortól érzi magát idősnek, az egyénileg eltérő. Annyi mindenesetre igaz, hogy bármennyire is próbálunk egészségesen élni, a sejtjeink öregszenek. „Az öregedési folyamat szorosan összefügg az úgynevezett telomerekkel (a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid, többszörösen ismétlődő szakasz) – magyarázta az öregedés-szakértő. Karl Lenhard Rudolph szerint ezek a DNS-részek egyfajta védősapkaként szolgálhatnak. Ezek a részek minden egyes sejtosztódással rövidülnek, ha eltűnnek, akkor beszélhetünk a sejt haláláról. A kísérletek azt igazolják, hogy azok betegszenek meg nagyobb eséllyel öregséggel összefüggő betegségekben, mint például az Alzheimer-kór, rák, akiknél sejtkárosodás figyelhető meg. A telomerek egyénileg eltérők, a tanulmányok azt mutatják, hogy a hosszabb telomerekkel rendelkezőknek magasabb a várható élettartama.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.