Így hal ki a világ legritkább macskaféléje

Az elmúlt években háromszorosára nőtt a halálra gázolt hiúzok száma.

UDM
2014. 05. 07. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zöldszervezet „tűrhetetlennek” nevezte a spanyol utakon elütött hiúzok számának növekedését, amelyet szerintük néhány egyszerű intézkedéssel meg lehetne állítani.

Az elmúlt években háromszorosára nőtt a halálra gázolt hiúzok száma, ezért április végén a WWF aláírásgyűjtésbe kezdett a „vérontás” ellen, amelynek csak tavaly 14 példány esett áldozatul. A petíció kezdete óta egy újabb állat, egy Kaiser nevű egyéves hím került autókerekek alá egy andalúziai országúton, idén már a hatodik ilyen ragadozó.

A közúti gázolások jelentik a fő veszélyt az ibériai hiúzra, „a földkerekség legveszélyeztetettebb macskaféléjére” – hangoztatta a WWF.

A természetvédők bírálták a közlekedési minisztériumot a „tétlenségért”, holott szerintük néhány „egyszerű” intézkedéssel, így az autópályák jobb elkerítésével, az útszéli bozótok ritkításával, figyelemfelhívó táblákkal elkerülhetők lennének a gázolások.

Az autóforgalmon kívül rontja az ibériai hiúz túlélési esélyeit egyetlen zsákmányállatának, a mezei nyúlnak egy betegség okozta ritkulása, életterének szűkülése és kisebb mértékben a vadászata is – mutat rá a WWF felhívása.

Az ibériai hiúzból 2009-ben csak 230 felnőtt példány élt vadon a WWF adatai szerint. A 20. század elején még 100 ezer ilyen ragadozó népesítette be Spanyolországot és Portugáliát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.