Ősi sírokban kutatnak a régészek

Feltételezhetően a kínai agyaghadsereg építőinek sírjait fedezték fel kínai régészek.

UDM
2014. 05. 06. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyvenöt ősi sírra az agyagkatonák elkészítését elrendelő Csin Si-huang, a Csin-dinasztia (Kr. e. 221-206) első császárának mauzóleumától öt kilométerre találtak rá még tavaly ősszel a közép-kínai Hszian városától nem messze.

A sírok egy több mint egy kilométerszer 300 méteres területen vannak szétszórva. A régészek ötven sírt találtak, ezek közül 45 rejtett emberi maradványokat, a többi ötöt későbbre datálják a szakemberek. A koporsókban fekvő testek kifordított lábbal láthatók, ami szintén az időbeli besorolást segíti, ez ugyanis jellemzően Csin-dinasztia korabeli temetkezési póz.

A régészek mintegy 300 agyagtárgyat is kiástak, amelyek az Kr. e. 230 körül megalakított Li község karakterét viselik magukon. A településre az agyaghadsereg megépítésekor több tízezer embert költöztettek, hogy segítsék a munkálatokat.

Az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezetének (UNESCO) világörökségi listáján is szereplő agyaghadsereget 1974-ben, véletlenül fedezték fel. Az életnagyságú agyagkatonák, lovaik és lovas kocsijaik feltárása azóta is folyamatban van. Becslések szerint a katonákból több mint 8 ezer, lovaikból több mint félezer, lovas kocsikból pedig több száz lehet. A hadsereg építése csaknem 40 éven át zajlott, abban 700 ezer ember vehetett részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.