A szauropodák, ezen belül a titanoszauruszok csoportjába tartozó, egyelőre elnevezés nélküli növényevő óriás a megkövült csontok méreteiből ítélve a fejétől a farkáig 40 méter hosszú lehetett, magassága elérhette a 20 métert, súlyát az első közlések 80 és 100 tonna közé teszik, vagyis az akár 14 afrikai elefánt súlyának is megfelelhetett.
A szenzációs felfedezést pénteken ismertették a trelewi Egidio Feruglio paleontológiai múzeum kutatói, akik szerint az első fosszíliára – egy 2,4 méteres combcsontra – egy földműves bukkant 2011-ben Chubut tartományban, a Trelewtől 260 kilométerre délnyugatra fekvő El Sombrero helység közelében.
A 2013 elején kezdődött ásatás során összesen hét titanoszaurusz szokatlanul jó állapotban megkövült maradványait találták meg, a 80-100 tonnásra becsült kolosszuson kívül hat kisebb és fiatalabb példányét. A legnagyobb példánynak majdnem a teljes csontvázát megtalálták, ami lehetővé teszi a hat emelet magasságú állat csaknem élethű rekonstrukcióját.
A trelewi kutatók saját becslésük szerint eddig a lelőhely mintegy ötödét tárták fel, ennek során több mint 200 fosszíliát találtak, az óriásdinó hátgerincének 10 és farkának 40 csigolyáját, a nyak egy részét és az összes lábat. A tudósok szerint a leletek rendkívül jó állapotuk miatt is szenzációsak. Az ilyen nagy óriásokból rendszerint csak töredékeket találnak, mert a jó konzerválódáshoz a tetemet hamar üledéknek kell elfednie.
A tudományosan egyelőre nem besorolt faj az Argentínában talált többi gigászhoz, így a Puertasaurushoz és az Argentinosaurushoz hasonlóan a titanoszauruszok csoportjába tartozhatott, amelyek a krétakor vége felé élt és világszerte elterjedt volt.
E dinoszauruszfélének ez a világon a legteljesebb lelete – jelentette ki José Luis Carballido, a trelewi múzeum paleontológusa. Rubén Cúneo múzeumigazgató szerint ez egyben a legnagyobb ismert példánya a titanoszauruszoknak, amelyek bő 90 millió évvel ezelőtt éltek, és a Földet taposó legnagyobb állatok lehettek.
A kutatók megtalálták nagy húsevő dinoszauruszok 60 fogát is, ezek közül 57 az egyik legnagyobb ismert húsevő csoporthoz, a Tyrannotitanhoz tartozik. A kutatók úgy gondolják, hogy a jó állapotban konzerválódott dinoszauruszok a megtalálás helyén pusztultak el. A növényevő óriások talán egy nagy szárazság idején gyűltek össze egy víznyerőhelynél, ahol végül belesüppedtek a mocsárba. A nagy húsevők, mint a Tyrannotitan, falatozni kezdhettek belőlük, és közben elveszíthették néhány fogukat.
Az ásatások során megkövült növényi maradványok is előkerültek, ami segíthet megismerni a hajdani ökoszisztémát. Egyelőre csak azt tudni, hogy a paleontológiai leletekben gazdag Patagónia területét hatalmas, 15 métert is elérő fák borították.
Külföldi kutatók egyelőre óvatosan fogadták a „szenzációs” patagóniai lelet hírét, rámutattak, hogy a gigantikus méreteket sugalló adatok egyelőre becsléseken alapulnak, ezeket alapos tudományos vizsgálatoknak kell megerősíteniük.