Túlélték a jura korszakot a hosszúnyakú dinók

A diplodocoideák a korai kréta korban barangoltak Dél-Amerikában, holott korábban a tudósok azt gondolták, ekkorra már régen kihaltak.

UDM
2014. 05. 18. 14:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pablo Gallina, a Buenos Aires-i Maimonides Egyetem kutatója az első határozott bizonyítékként említette csütörtökön a leletet, amely alátámasztja, hogy a diplodocoideák eljutottak Dél-Amerikába.

Elmondta: nagy meglepetés volt a kutatóknak, amikor a laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy a megkövesedett maradványok ettől a dinoszaurusztól származtak, mivel egy ilyen felfedezés ebben a térségben eddig elképzelhetetlen volt.

Gallina szerint a fosszíliák arra utalnak, hogy a diplodocoideák a korai kréta korban barangoltak Dél-Amerikában, holott korábban a tudósok azt gondolták, erre az időre már régen kihaltak. A lelet nyomán most az is felmerült, hogy a diplodocoideák családja még azt megelőzően fejlődött ki egy másik dinoszauruszból, mielőtt a Föld kontinensei szétváltak volna, tehát korábban, mint gondolták.

„A diplodocoideák kréta kort követő maradványait Afrikán kívül sehol sem találták meg. Az új felfedezés az első dél-amerikai bizonyíték, és rétegtanilag világszerte ez a család legfiatalabb lelete” – ismertették a kutatók.

A Neuquen tartomány Picun Leufu városának közelében végzett feltárás során a tudósok által Leinkupal laticaudának elnevezett új faj nyolc csigolyája került elő. A tudósok szerint ez egy kisebb méretű faj volt, a súlya valószínűleg egy elefántéval egyezhetett meg. A kutatás eredményeit a tudósok a PLOS ONE folyóiratban publikálták.

Paul Upchurch, a London College Egyetem szauropodákkal foglalkozó szakértője – aki nem vett részt az argentin kutatásban – úgy vélte, hogy az eredmények arra utalnak: nem minden dinoszaurusz halt ki 140 millió évvel ezelőtt, a jura korszak végén. A tanulmány másik megállapítására utalva azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy a diplodocoideák korábban fejlődtek ki a közös ősből, mint azt korábban hitték.

„Itt a bizonyíték, hogy egy vagy két csoport átvészelte. A teljes kihalással szemben nem pusztultak el mindannyian” – hangsúlyozta.

Az argentin kutatást részben a Jurassic Park-filmek producerei által felállított Jurassic Alapítvány finanszírozta.

Sebastian Apesteguia, a Maimonides Egyetem paleontológus igazgatója megjegyezte, hogy a Jurassic Park 2. – Az elveszett világ című filmben egy motorkerékpár éppen egy diplodocoidea lábai között hajt át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.