20 netes rövidítés, amit feltétlenül ismernie kell

Rejtjelezett beszélgetést lát a gyerek monitorján? Zavarja, hogy nem ért semmit?

UDM
2014. 06. 03. 4:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai tinédzserek már teljesen nyugodtak lehetnek: ha a szüleik rápillantanak a monitorjukra, egy szót sem fognak érteni az olyan beszélgetésből, amit nem az ő szemeiknek szántak. A szüleink generációja egyetlen „virtuális hieroglifát” sem tud megfejteni. Egy romatikus „ILU” a másikat biztosítja arról, hogy szerelmünk kölcsönös, a „FUBAR” rövidítéssel viszont jelezhetjük, hogy nagyon belehúztunk az előző estébe. A digitális bennszülöttek anyanyelvének szerves részei ezek a betűszók, kívülállóknak ellenben akár megoldhatatlan rejtvényt is jelenthetnek.

Most az MNO megpróbál segíteni Önnek: összeállítottunk egy kisebb listát a leggyakoribb rövidítésekkel, hogy ne kelljen mindenre az IDK (I don’t know, vagyis nem tudom/értem) választ adnia.

1. LOL = Laughing Out Loud (hangosan kinevet). Az egyik legismertebb netes rövidítés: a hangos nevetést jelöli minden esetben.

2. ROFL = Roll On the Floor Laughing (a padlón gurul a nevetéstől). A LOL fokozása: az örömködés ez esetben akkora, hogy a földön fetreng a nevetéstől az írója.

3. FTW = For The Win (a győzelemért). Ezzel a kifejezéssel az illető azt juttatja kifejezésre, hogy egy bizonyos ügyben előnyben van, jócskán fölényre tett szert. Legtöbbször a gamerek használják.

4. WTF = What The Fuck (Mi a fene!). Nem összekeverendő az előzővel! A csodálkozást/felháborodást fejezi ki a nem épp cizellált kifejezés rövidítése.

5. OMG = Oh My God (Ó, istenem!). Hasonlóan a WTF-hoz, ez is csodálkozást vagy elképedést fejez ki, gyakran fordul elő az úgynevezett Facepalmmal együtt (amikor valaki döbbenten a homlokára csap, vagy eltakarja az arcát).

6. THX = Thanks (Köszi!)

7. DND = Do Not Disturb (Ne zavarj!). A chatszobák klasszikusa: ha ezt a státuszt állítja be magának valaki, akkor arra kér, hogy ne zavarjuk. Elméletben nem is írnak neki ilyenkor.

8. BRB = Be Right Back (nemsokára visszajövök). Csengetnek, vagy kész a vacsora? Ha a chatelő otthagyja a gépét egy kicsi időre, gyorsan beírja, hogy BRB, és a beszélgetőtárs ebből azonnal tudja, hogy egy darabig nem fog választ kapni, bármit is ír.

9. AFK = Away From Keyboard (nem vagyok gépnél – szó szerint: távol a billentyűzettől). Hasonlóan a BRB-hez, ilyenkor is el kell mennie a számítógéptől az írójának, ám ebben az esetben nem biztos, hogy hamar sikerül visszatérnie.

10. B2K/BTK = Back To Keyboard (újra elérhető vagyok). Visszatérés után gyakran tűnik fel a chatben ez a rövidítés. Jelentése: vissza a billentyűzethez, azaz most már újra elérhető vagyok, beszélgethetünk tovább.

11. G2G/GTG = Got To Go (mennem kell). Egy újabb rövidítés, amit a géptől távozásra használnak, ám ilyenkor nem számíthatunk a partner visszatérésére.

12. ASAP = As Soon As Possible (amilyen hamar csak lehet). Ha valamit a beszélgetőnek sürgősen el kell intéznie vagy valaminek mielőbb meg kell történnie, akkor jelenik meg a chatben az ASAP.

13. BTW = By The Way (apropó/mellesleg). Olyankor írják, ha a felhasználó valamilyen további vagy kiegészítő információt akar közölni.

14. IMHO = In My Humble/Honest Opinion (szerény/őszinte véleményem szerint). IMHO – írja az egyszeri júzer, ha fel akarja hívni a figyelmet, hogy ez az ő véleménye. Chaten és fórumokon is gyakran előforduló rövidítés, a magyarítása az szvsz.

15. DFTT = Don’t Feed The Troll (Ne etesd a trollt!). Trollok azok a kellemetlen kortársak, akik bármi áron tönkre akarják tenni a beszélgetést akár fórumon, akár chaten (erre mondjuk azt, hogy „széttrollkodják”) – legalábbis ha hagyjuk elfajulni a dolgokat. Ha a trollokat nem etetjük, vagyis nem reagálunk rájuk, egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk, amit írnak, jó eséllyel hamar eltűnnek.

16. IDK = I Don’t Know (Nem tudom). Akkor kerül elő, ha valaki nem tud valamit, nincs információja valamiről.

17. GIYF = Google Is Your Friend (Google a barátod). Az internet a kevéssé értelmes kérdések soha el nem duguló forrása, ezekre persze egy gyors kereséssel meg lehet találni a választ. Ez a rövidítés a keresésre biztat.

18. FAQ = Frequently Asked Questions (gyakran ismételt kérdések). Gy.I.K.: ma már a legtöbb blogon, fórumon, webboltnak, gyártónak, szóval majd minden szolgáltatónak az oldalán megtalálható, az adott webhellyel kapcsolatosan felmerülő alapvető kérdéseket próbálják itt megválaszolni.

19. CU/CYA = See You (Viszlát!). Egyértelmű: az interneten is el kell búcsúzni valahogy a beszélgetés végén, erre szolgál ez a rövidítés.

20. GN8 = Good Night (Jó éjszakát!). Minden este írjuk be, hogy jó éjszakát? Jaj, ne már! Sokkal egyszerűbb odabökni, hogy gn8, vagy az angol rövidítés kiforgatásával jó8.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.