A régészeknek kedvez az olvadó gleccser

Az elmúlt évtizedekben a hegymászók számos, több ezer éves régészeti emléket fedeztek fel az Alpokban.

tt
2014. 06. 24. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kezdeményezés Leandra Naef régésztől származik, és egy svájci kulturális intézmény állt mellé, amely 2015 végéig vállalta a projekt szponzorációját. A programban arra kérik a hegyek szerelmeseit, hogy ha a Svájci Nemzeti Parkban túráik során belebotlanak valamilyen tárgyba, akár egy fa- vagy ruhadarabba, ne menjenek el mellette, vizsgálják meg, mert akár régészeti lelet is lehet.

Az elmúlt évtizedekben a hegymászók számos, több ezer éves régészeti emléket fedeztek fel a dél-tiroli térségben a klímaváltozás következtében a jég alól kiolvadt foltokon a kecskebőr lábszárvédőtől az emberi maradványokig. Naef 2500 méteres magasság fölött háromszáz ígéretes potenciális lelőhelyet jelölt ki és az alapján rangsorolta őket, hogy a múltban milyen gyakran fordulhattak meg arra a hegyeken átkelők.

A Zürichi Egyetemen diplomázott fiatal régész maga is felkeres néhányat a helyszínek közül, de leginkább a hegymászók és természetjárók éberségére, szemfülességére számít, és azt kéri, hogy bármit találnak, jelentsék a Swiss Alpine Club menedékházaiban. A fellelt régészeti emlékeket katalogizálják, a legfontosabb lelőhelyeken pedig archeológusok végeznek majd feltárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.