ENSZ: beláthatatlan károkat okoz a klímaváltozás

A klímaváltozás hatásai egyre súlyosabb következményekkel járhatnak a kis szigetországokra nézve.

kn
2014. 06. 07. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentés szerint a tengerszint emelkedése különösen súlyosan fogja érinteni a világ 52 kis szigetországát. Ráadásul a Csendes-óceán nyugati részén – ahol ezen államok többsége található – az 1993 és 2009 között mért 12 milliméteres emelkedés jelentősen nagyobb, mint a világ többi részén, ahol átlagosan 3 milliméterrel lett magasabb a tenger szintje.

„Ez az 52 ország, amely összesen 63 millió lakossal rendelkezik, a világ üvegházhatású gázainak kevesebb mint egy százalékát bocsátja ki, mégis aránytalanul nagy mértékben kell viselniük az ezen gázok kibocsátása okozta klímaváltozást” – mondta Achim Steiner, az UNEP igazgatója a jelentés közzétételekor Barbados szigetén.

Az UNEP szerint egyebek mellett az áradások és a szélsőséges időjárási események számának növekedése, a partszakaszok eróziója, valamint az óceánok savasodása jelenti a legnagyobb fenyegetést. A jelentés arra is emlékeztet, hogy a kis szigetországok jelentős mértékben függnek a tenger ökoszisztémájától, ezért annak károsodása különösen nagy veszélyt hordoz számukra. Az UNEP szerint a környezeti helyzet romlása éves szintén ezermilliárd dolláros nagyságrendű kárt okoz az 52 kis szigetországnak.

A jelentés arról is beszámol, hogy a tengerek hőmérsékletének növekedése miatt világszerte veszélybe kerültek a korallzátonyok, amelyek nemcsak gazdag élőviláguk miatt, hanem a partvonal számára nyújtott védelmi funkciójukból fakadóan is fontos részei a tengeri ökoszisztémának.

Két évtized alatt mintegy 34 millió hektárnyi korallzátony pusztulhat el, ami a jelentés szerint 11,9 ezer milliárd dolláros kárt okoz a világgazdaságnak. Példaként az UNEP a karibi térséget említi, ahol 2050-ig az összes korallzátony veszélybe kerülhet.

Ugyanakkor a dokumentum optimista gondolatokat is tartalmaz: eszerint a kis szigetországok képesek lehetnek a fenntartható jövő biztosítására, amennyiben „inkluzív és zöld” gazdasági rendszert alakítanak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.