Ilyen fertőzéseket kaphat el a strandon

Ha nem vagyunk elég óvatosak, a rosszul fertőtlenített vagy rossz minőségű víztől és a zuhanyzó óvatlan használatától komoly fertőzéseket kaphatunk.

Kuslits Szonja
2014. 06. 16. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar strandok állapotáról, a víz szűréséről és az elővigyázatosságról dr. Vargha Mártát, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet vízhigiénés osztályának osztályvezetőjét kérdeztük.

Itt a nyár, megnyíltak a strandok. A nyitás előtt kik és hogyan ellenőrizték a fürdőhelyeket?

– A medencés fürdőhelyek, valamint természetes fürdőhelyek közegészségügyi hatósági ellenőrzését alap esetben a területileg illetékes járási népegészségügyi intézetek végzik. Emellett a megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve évente legalább egyszer megvizsgál minden olyan zárt – fedett – közfürdőt, amelynek megengedett legnagyobb terhelése meghaladja az 50 főt, nyitott – szabadtéri – közfürdő esetén a 100 főt. Vizsgálják a vízminőséget és a strand higiénés állapotát, például a takarítást, az öltözők, a burkolatok, a medencék tisztaságát. Ilyen jellegű hatósági ellenőrzést a fürdőszezon előtt, illetve legalább évente tartanak, a szezon közben az üzemeltetők rendszeresen ellenőrzik a víz állapotát és minőségét napi vagy havi rendszerességgel. A víz pH-értékét és a fertőtlenítőszer koncentrációját akár egy nap többször is vizsgálják.

– Pontosan milyen veszélyforrásokat szűrnek?

– A medencék vizében kémiai és mikrobiológiai paraméterek alapján mérik a szennyezettséget és a vízkezelés hatékonyságát. A bakteriológiai elemzésekkel vizsgálják, hogy szennyvízeredetű baktérium előfordul-e a mintában és milyen a víz terheltsége. Ezek a vizsgálatok nem közvetlenül a kórokozókat mérik, hanem a szennyezettség mértékét jelzik. A medencés vizeket folyamatosan keringtetik, kezelik és fertőtlenítik. A baktériumok mennyiségét az üzemeltetők önellenőrző vizsgálatok keretében havi rendszerességgel vizsgálják.

– Mi a helyzet a gyógyvizekkel, azokat hogyan tisztítják?
– A gyógyvizes medencék esetében folyamatos vízpótlással oldják meg, hogy megfelelő minőségű legyen a fürdőhely, ezek a medencék nem jelentenek magasabb kockázatot a fertőzések és betegségek szempontjából, a látogatóknak azonban fontos betartani az előírásokat. A legtöbb helyen naponta leengedik, tisztítják és feltöltik ezeket a medencéket.

– A szabad strandok esetében milyen gyakran végeznek vizsgálatokat?

– Ezeket a fürdőhelyeket – amennyiben bejelentett strandról van szó – évente ellenőrzik a járási népegészségügyi intézetek munkatársai még a nyitás előtt. A kiépített strandoknál fontos szempont, hogy van-e ivóvíz a közelben, megfelelő-e a zuhanyzók és a WC-k száma és biztosított-e az öltözési lehetőség. A szezon előtt egy, a szezonban általában három alkalommal vesznek vízmintát a strandokon, erről az üzemeltető által megbízott labor gondoskodik, az üzemeltető felelőssége, hogy folyamatosan ellenőrizzék a víz minőségét. Magyarországon az EU-s előírásokkal összhangban négy kategóriába sorolják a szabad strandok vizet: kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt. Itthon a szabad vizek kilencvenöt százaléka kiváló vagy jó minősítésű, idén Gergelyiugornya, Tiszakécske és Szanazug kapott kifogásolt minősítést. A magyar szabad strandok vízének legutóbbi vizsgálatára vonatkozó információkat naponta frissítik, érdemes a honlapon tájékozódni az aktuális állapotról.

 

– Milyen fertőzést, betegséget szedhetnek össze a gyanútlan fürdőzők a strandokon?
– Fontos elmondani, hogy a bőrbetegségek, a gombák vagy az uszodaszemölcsöt okozó vírusok nem a vízben támadják meg a szervezetünket, ezeket inkább a tusolóban és a WC-ben és a nyirkos törülközőktől lehet összeszedni, a párás, vizes helyiségek ugyanis jobb élőhelyet biztosítanak a gombák számára. Ezeket a közös részlegeket mindig csak papucsban érdemes megközelíteni, és a WC-re sem ajánlott ráülni a fertőzések elkerülése érdekében. A medencék körül a lábmosó használatát emelném ki, ami csökkenti a fertőzés lehetőségét. A vízben inkább vírusfertőzéseket kaphatnak el a fürdőzők. Ilyen a hasmenéssel és hányással járó betegség, a kötőhártya-gyulladás és a fülgyulladás is. Ezeknek a betegségeknek a kórokozóit mindig az emberek viszik a vízbe. Éppen ezért lényeges, hogy aki ilyen jellegű betegségen esett át, a gyógyulástól számított legalább egy hétig még ne menjen strandra, hiszen így másokat is megfertőzhet.

– Mire érdemes még figyelni a medencébe merülés előtt?
– Sokan nem veszik elég komolyan, hogy letusoljanak, mielőtt vízbe indulnának, pedig ezzel komoly terheléstől védenék a vizeket. A kozmetikumok, krémek, naptejek, valamint az izzadság ugyanis, bár nem ártalmasak, nagyon is terhelik a vizet, megnehezítik annak tisztulási folyamatait, így a kórokozók is könnyebben elszaporodhatnak. Az egészséges strandolás egyik alapja, hogy szappanos vízzel tusoljanak az emberek a medencehasználat előtt. Különösen fontos ez a WC használata után, hiszen ilyenkor akár kórokozókkal is szennyezhetjük a medencét, akkor is, ha nem érezzük magunkat betegnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.