A csempészett elefántagyar 80 százalékát három országban, Kenyában, Tanzániában és Ugandában foglalták le.
„Korábban az ilyen nagy szállítmányoknak sikerült elhagyniuk Afrikát, még mielőtt elcsípték volna őket” – közölte Ben Janse van Rensburg volt dél-afrikai rendőr, a CITES illetékes programjának vezetője.
A programvezető szerint a friss afrikai adatok arról tanúskodnak, hogy a három országban immár ténylegesen is felvették a harcot az 1989 óta tiltott elefántcsont-kereskedelemmel.
A CITES pénteken közzétett adatai szerint tavaly 20 ezer elefánt esett áldozatul az orvvadászatnak Afrikában, míg a 2011-es „csúcsévben” 25 ezer, 2012-ben pedig 22 ezer afrikai ormányost pusztítottak el a vadorzók.
A javuló adatok ellenére a CITES főtitkára, John Scanlon hangsúlyozta, hogy távolról sem múlt el „az afrikai elefántok fennmaradását fenyegető közvetlen veszély”.
Ezt alátámasztja az African Parks nevű, johannesburgi központú szervezet pénteki bejelentése, miszerint május közepe óta 68 elefántot, az állomány 4 százalékát pusztították el vadorzók az egyik legrégebbi afrikai nemzeti parkban, a kongói Garambában.
Az Afrika hat országában hét nemzeti parkot a helyi hatóságokkal karöltve működtető nonprofit szervezet szerint egyszerre több vadorzóbanda támadja az 1938-ban, 5000 négyzetkilométeren kialakított Garamba Nemzeti Park elefántjait.
A vadorzók között vannak volt kongói kormánykatonák, dél-szudáni fegyveresek és az Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevű kormányellenes szervezet fegyveresei, akiknek a háborús bűnökkel vádolt, szökésben lévő Joseph Kony parancsol.
Az egyik vadorzócsoport helikopterről, nagy tűzerejű lőfegyverekkel tizedeli az elefántokat, amelyeknek láncfűrésszel távolítják el az agyarát, az agyát és a nemi szervét.
„A helyzet rendkívül súlyos, a parkot minden fronton támadják” – mondta Jean-Marc Froment, a nemzeti park igazgatója, aki szerint különösen aktív a térségben az LRA, amely hírhedt arról, hogy gyermekeket rabol el katonának.
Egy esetben katonai egyenruhát viselő dél-szudáni vadorzók kézigránátokkal támadtak a garambai vadőrökre.
Az ENSZ már korábban figyelmeztetett arra, hogy az afrikai felkelőcsoportok vadorzásból finanszírozhatják fegyveres harcukat. Egyes felkelőkhöz nagy teljesítményű fegyverek kerültek Líbiából Moamer el-Kadhafi 2011-es bukása után.