Nőtt a vak és gyengénlátó gyermekek száma

Minél korábban jön világra a gyermek, annál nagyobb a kockázata, hogy látása károsodik.

UDM
2014. 06. 01. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Blind Children UK alapítvány brit statisztikai adatok alapján azt állapította meg, hogy 2006 és 2013 között 9 százalékkal, 10 ezer 947-ről 11 928-ra emelkedett a vakként vagy gyengén látóként nyilván tartott gyermekek száma. Az ötévesnél fiatalabbak között a növekedés 12 százalékos volt ugyanebben az időszakban.

Az alapítvány szerint az emelkedés oka az, hogy jelentősen nőttek a 22–25. terhességi hét között született babák túlélési esélyei: az 1995-ös 40 százalékról a 2006-os 53 százalékra.

A szakértők szerint minél korábban jön világra a gyermek, annál nagyobb a kockázata, hogy látása károsodik. A súlyosan koraszülött babák közül minden huszadik valószínűleg vak lesz.

Az alapítvány arra is rámutatott, hogy a diagnózis gyakran sokat késik: az általuk megkérdezett szülők mintegy negyedének több mint egy évet kellett várnia a látáskárosodás megállapítására.

Az alapítvány szakemberei tanácsokkal látták el a szülőket, milyen jelekre figyeljenek: többek közt a vörös szemre vagy felhős tekintetre, illetve arra, ha a baba alig reagál a fényre, vagy túl sokat dörzsöli a szemét.

„Drámaian befolyásolja a gyengén látó gyermek fejlődését minden egyes nap, amelyet látáskorrekció nélkül tölt. A jól látó gyermek tanulása akár 80 százalékban is a látáson alapulhat. E nélkül lehetetlen a teljes fejlődés, a gyermeket körülvevő világ megismerése” – mondta Richard Leamann, az alapítvány igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.