A Nebraska állambeli Nagy-síkságon (Great Plains) végzett vizsgálat alapján az üledékrétegek alatt egy akár hat méter mélységet is elérő föld alatti „raktár” rendkívül gazdag szénben – írták a tudósok a Nature Geoscience című szaklapban megjelent tanulmányukban.
Az ilyen mélységben felfedezett szénkészlet arra utal, hogy a föld alatt rejlő szén mennyiségét eddig alábecsülték – vélik a szerzők. Ha talajpusztulás, emberi tevékenység – bányászat, mezőgazdaság vagy erdőirtás – miatt felszínre kerül, akkor szén-dioxiddá válhat, így a klímaváltozás egyik tényezője lehet.
„Sok lehet a szén olyan mélységben, ahol senki sem méri a mennyiségét. A területet érintő legtöbb kutatás a felszín alatti harminc centiméterre korlátozódik” – mondta Erika Marin-Spinotta, a Wisconsin-madisoni Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatókat érdeklő réteg 13-15 ezer évvel ezelőtt alakult ki, a felszínen. Mára néhol hatméteres mélységbe került, miután körülbelül 10 ezer évvel ezelőtt hatalmas mennyiségű üledék kezdett halmozódni fölé.
A világon máshol is létezhetnek ilyen föld alatti készletek a sokféle üledék alatt – magyarázta Marin-Spiotta. Az ott lévő szén egy része soha nem éri el a légkört, így semmilyen szerepet nem játszik az éghajlat melegedésében. Egyes rétegek azonban újra felszínre kerülhetnek, és szén-dioxid keletkezhet belőlük.