Strandszezon: mit vegyünk, mit vigyünk a vízbe?

Hatalmas a kínálat az úszógumikból, matracokból, napernyőkből, de vajon mire van valóban szükségünk?

Szabados Balázs
2014. 06. 22. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolcvanas években még teljesen más, sokkal masszívabb anyagból készültek a gumimatracok, mint manapság. Emlékszem még a bársonyos jellegű, franciaágy szélességű gumimatracra, mely legalább hat-hét évig kiszolgált minket, gyerekeket. Pedig nyüstöltük rendesen, egymást löktük be róla a vízbe, egyensúlyoztunk rajta, téptük, húztuk, rágtuk. Nem mondom, hogy sosem lyukadt ki, de volt hozzá egy remek ragasztó- és foltkészlet, amellyel keresztapám pillanatok alatt kijavította a hibákat.

Aztán beköszöntött a műanyagkorszak, és egyszer csak azt vettük észre, hogy a gumimatracok jó esetben egy nyarat bírtak csak ki, de előfordult, hogy két strandolás után megadták magukat. A nyár beköszöntével adja magát a kérdés, mit érdemes, mit nem érdemes megvásárolni, és a gyerekeknek szánt úszófelszereléseket is górcső alá vesszük.

Gumicsónakból csak nagyot és jó minőségűt érdemes vásárolni, ami 35, de akár 300 ezer forintba is belekerülhet, tehát egyértelmű a válasz: a normál családi igényeknek tökéletesen megfelel a gumimatrac. Egy közepes méretű (legalább kétszemélyes) olcsó csónak is legalább 8-10 ezer forintba kerül, ebből az összegből simán veszünk kettő-négy matracot – minden családtagnak jut egy.

Ráadásul az olcsó csónakok rendszerint kényelmetlenek, hamar kilyukadnak, haladni pedig szinte lehetetlen velük. Nagy nehezen bepréseljük a két evezőt a gumikarikákba, a lapát alig éri el a vízfelszínt, ráadásul ahogy köröznénk az eszközzel, a nyele folyamatosan beleütközik a térdünkbe vagy a velünk szemben ülő lábába. Lapátolunk, mint állat, a csónak mégis csak gyök kettővel halad, miközben mellettünk elegánsan elsiklik egy gumimatracos gyerek, háton vagy hason, ügyesen evezve a kezével. Ha pedig urambocsá horgászni szeretnénk, akkor inkább béreljünk egy rendes fa- vagy műanyag ladikot, ugyanis a himbálózó horgok esetleges találkozása a gumifelülettel azt fogja eredményezni, hogy a tó közepén szépen elsüllyedünk a teljes felszerelésünkkel együtt. Amúgy meg tilos is gumicsónakból horgászni

Ha nem szeretnénk minden strandolás előtt új matracot venni, akkor ne olyat válasszunk, amely tele van bemélyedésekkel vagy kilógó extrákkal (pohártartó, forgólapát stb.), mert ebben az esetben sokkal több illesztéssel kell számolnunk, amelynek az a rossz tulajdonsága, hogy hamar elenged, és ereszteni kezd. A legjobb, ha egyszerű szerkezetű, olcsó változatot vásárolunk, mely egy kis odafigyeléssel egy-két idényt kibír.

Számoljunk azzal, hogy ha a parton is ráfekszünk a matracra, akkor hamar kilyukadhat, hiszen a betont nem kedveli különösebben, ahogy az éles köveket és a fűben megbújó hegyes, száraz gallyakat sem.

A strandfelszereléses iparágban a legnagyobb szeletet természetesen a gyerekeknek tervezett eszközök teszik ki. Lehet már kapni elektromotoros gumi jetskit, csúszdával felszerelt gumicsónakot, trambulinnal felszerelt szigetecskét, és a sort a végtelenségig folytathatnánk.

A legfontosabb, hogy gyermekünket a korának megfelelő védettséggel lássuk el, azaz a két-három évesek kapjanak karúszót és/vagy úszómellényt, a nagyobbak pedig úszógumit. Ha mélyebb vízbe szeretnénk vinni az apróságokat, akkor inkább olyan úszógumit válasszunk, melynek van beülőkéje is, tehát nem tud kicsúszni belőle a gyerek. Gyakorló apaként mondom, kislányom imádta az ilyen beülős gumikacsát – az aljára zsinórt is lehetett erősíteni, és annak segítségével húzhattam magam után.

Bármilyen védőfelszerelést is kapjon utódunk, a szülői felügyeletet semmi sem pótolhatja, azaz nyolc-tíz éves korig – úszástudásától függően – mindig legyünk a közelben, még akkor is, ha csak bokáig ér a víz. Ez különösen igaz az élővizekre, ahol a folyó sodrása jelenthet nagy veszélyt, továbbá a talaj egyenetlensége, az ismeretlen gödrök.

Sosem lehet strandolás előtt tudni, hogy lesz-e elég árnyékos hely, mire leérünk a partra – kivéve, ha nyitáskor már ott tobzódunk. Ezért érdemes magunkkal vinni egy masszív napernyőt, amely a szélnek is ellen tud állni, és le lehet szúrni a földbe vagy a homokba. Nem érdemes gagyi, olcsó terméket vásárolni, mert annak a szára hajlamos elgörbülni, már a közepes széltől is kifordul, és a vászon is hamar elszakad. A napernyő nagyon fontos része a strandfelszerelésnek, főleg ha gyermekünket is magunkkal visszük.

Teljesen természetes, ha a strandon csemeténk kérésére veszünk egy labdát, egy úszószemüveget vagy egy frizbit, azonban lehetőleg ne ott vásároljunk gumimatracot, csónakot vagy napernyőt, mert két-háromszor drágábban vehetjük meg ugyanazokat a dolgokat, mintha interneten rendelnénk meg. Sőt, ha nem magyar oldalról rendelünk, hanem mondjuk Kínából, akkor még kedvezőbb áron juthatunk hozzá a vágyott strandeszközhöz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.