Tippek és trükkök a napégés ellen

Eljött végre a nyár sok napsütéssel – és UV-sugárzással. Hogyan védhetjük meg magunkat a kellemetlen következményektől?

UDM
2014. 06. 29. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország földrajzi helyzetéből adódik, hogy az örök szabályt, miszerint a fokozatos szoktatás segíti a teljes adaptációt, a napozás esetén is be kell tartani. Kezdetben inkább üldögéljünk az árnyékban, és ügyeljünk a fokozatosságra, mert sokan hajlamosak alulbecsülni a nap erejét. Ahogyan a téli sápadtság találkozik a nyári napsütéssel, különösen kockázatos lehet, hiszen a bőrünknek mint rendkívül érzékeny védőburoknak időre van szüksége ahhoz, hogy a védőpigmentek rétegét létrehozza.

Bár a barna bőr még mindig divatosnak tekinthető, mégis a bőrgyógyászok arra figyelmeztetnek: évente mintegy tizenkétezren betegednek meg hazánkban bőrrákban. Ennek pedig elsősorban az az oka, hogy nem vigyáznak eléggé azzal, hogyan süttessék magukat a napon, különösen nem nyaraláskor, amikor olyan jó kifeküdni egész napra a strandra.

Hogy mi a teendő? Íme a Focus.de tippjei!

Még azoknak is ajánljuk, hogy kenjék be magukat valamilyen kisebb fényvédő faktorú krémmel, akik szívesebben üldögélnek az árnyékban, mivel a napernyők UV-védő faktora alig éri el az 5-öt. Aki a tűző napon tíz perc alatt leégne, az bizony a napernyő alatt is megpirul, és egy óra sem kell hozzá.

Alapvetően érvényes tanács: a napfürdő hosszát mindenféleképp meghatározza a bőrtípusunk. Világos bőrűek csak rövid ideig tartózkodjanak napon; sötét bőrű, mediterrán típusúak kicsit tovább maradhatnak a szabadban.

11 és 15 óra között rendkívül intenzív a napsugárzás. Aki ebben az időszakban akár csak néhány percet eltölt a tűző napon, azt kockáztatja, hogy a bőre helyrehozhatatlanul károsodik. Mindenekelőtt a nyár legmelegebb napjain – különösen a kora délutáni órákra – azt ajánljuk, húzódjanak inkább  árnyékba.

Külföldi nyaraláskor – alternatív megoldásként – figyeljék meg, a helyi lakosok hogyan öltözködnek: egy jó kalap védi a fejet és az arcot, a vállnak és térdnek is jobb, ha elfedjük ezekben az órákban.

Naptej nélkül a szabadba? A déli országokban nyáron ez abszolút tabu. Mindegy, melyik márkát vagy típust kedveljük, a legfontosabb szempont a fényvédőfaktor: ha bizonytalanok vagyunk, inkább válasszunk túl erőset, mint túl gyengét.

A naptej ugyan véd a napégés ellen, de a bőrráktól nem. A sugárzás attól függetlenül roncsolja a sejtjeinket, hogy milyen krémmel kentük le magunkat, ha ugyan bekentük.

Abszolút biztosra mehet, aki mindenféle ruhadarabokat vesz fel védelem gyanánt. Persze ilyenkor is érdemes ügyelni, a „normál ruházat” csak a napsugárzás egy bizonyos százalékától tud megóvni. A könnyű pamutruha körülbelül 10 fényvédő faktornak felel meg, a szűk ruhadarabok akár 20 faktornyit is képesek szűrni. Gyerekeknek, de a nagyon érzékeny bőrű felnőtteknek is azt tanácsoljuk, hordjanak sapkát, kendőt vagy kalapot, és sűrű szövésű speciális ruházatot.

Csecsemőket és az egy év alatti kisgyermekeket alapvetően nem lenne szabad napoztatni. A bőr teljes értékű napvédelme csak 13 éves korra fejlődik ki. Nagyobbacska gyerekeknek vegyünk emiatt UV-védő fürdőruhát. A nem takart bőrfelületet pedig magas fényvédő faktorú krémmel kenjük le, naponta többször is krémezzük a kicsiket újra, ha úgy látjuk, hogy a játék és futkározás közben megkopott a védőréteg.

Az alapszabály a következő: a legtöbb napozókrém akkor fejti ki optimálisan hatását, ha fél órával napozás előtt bekenjük magunkat. Különösen fontos a test azon részeinek védelme, amelyeket közvetlenül érhet a napfény: a kopasz vagy kopaszodó fejbőrre, az orra, a fülekre, az ajkakra, a lábfejekre, a vállakra, valamint a hölgyek kebleire is fokozott figyelmet kell fordítani.

Több gyártónak is van olyan napozóterméke, amelyet vízállóként, vagy épp sportolók számára kifejlesztettként reklámoz, hogy a tartós hatás képzetét erősítse.

Szögezzük le: ezek a krémek sem védenek az örökkévalóságig. Az izzadság leoldja, a fürdőzés utáni törölközés vagy egy ruhadarab egyszerűen ledörgöli a bőrről a legtartósabb naptejet is.

Szintúgy nem érvényes az a beidegződés vagy tévhit sem, ha háromszor újrakrémezzük magunkat, az nem fog háromszorosan védeni. Éppannyi ideig véd, mint egy rétegben. Sem a napozás idejét, sem a fényvédő faktort nem többszörözhetjük meg ilyen módon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.