Több száz fajta lepke a Sóstói-erdőben

A 370 hektáros Sóstói-erdőben a korábbi felmérések szerint mintegy 200 lepkefaj élhet.

tt
2014. 06. 17. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigetvári Csaba, a helyi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület projektvezetője az MTI-nek kedden elmondta, hogy az éjszakai lepkeles 21 órakor kezdődik, a résztvevők a Tölgyes és a Siklós utca sarkáról indulnak az erdőbe a különleges élményt ígérő programra.

A fás területen fénycsapda segítségével vonzzák majd közel az éjjeli pillangókat és más rovarokat, amelyeket közelről, biológus szakember segítségével nézhetnek, vizsgálhatnak meg az érdeklődők. A nem mindennapi éjszakai erdei túra nemcsak az ismeretterjesztést szolgálja, hanem tudományos felmérés is az éjszaka aktív erdei élőlényekről – tette hozzá Szigetvári Csaba. A tapasztalatok szerint a lepkék többsége ugyanis este 11 és éjjel 2 óra között repdes leginkább a fás területen.

A 370 hektáros Sóstói-erdőben a korábbi felmérések szerint mintegy 200 lepkefaj élhet. Köztük tizenhat ritka, védett faj is van, például a vörös rókalepke, amelyet hosszú idő után idén tavasszal láttak újra a fák között. Egyetlen egyed természetvédelmi értéke ötvenezer forint. Korábban kis rókalepke is élt a 120 ezres szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely északi szélén elterülő erdőben, de az utóbbi időben már nem találkoztak vele a biológusok. Annak a fajnak is ötvenezer forint a természetvédelmi értéke.

Ugyancsak „ötvenezres” rovar a farkasalmalepke és a gyászlepke is, amely szintén ritka a Sóstói-erdőben. Értékes faj továbbá a fás területen élő kardoslepke, a fecskefarkú lepke, a fakó gyöngyházlepke, a kis fehérsávos lepke, valamint a nagy rókalepke is, melyeknek természetvédelmi értéke példányonként 10-10 ezer forint.

A védett fajok közé tartozik a kis tavaszi araszolólepke, a C-betűs lepke, a nappali pávaszem, a citromlepke, az Atalanta-lepke, a vörös szemeslepke és a kis színjátszólepke is.

Ezeken a lepkefajokon kívül pókhálós lepkét, közönséges tűzlepkét, erdei szemeslepkét, hajnalpírlepkét, nagy ökörszemlepkét, fehérpettyes álcsüngőlepkét, bogáncslepkét, kacsafarkú szendert, erdei busalepkét, bengeboglárkát, sőt sakktáblalepkét is láthatnak a lepkék éjszakáján az érdeklődők péntekről szombatra virradóra a nyíregyházi Sóstói-erdőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.