Gyógyítható lehet a gyógyszerrezisztens tébécé

Az új gyógyszerkombináció olcsóbb, biztonságosabb és egyszerűbb is a jelenleg használt kezelésnél.

2014. 07. 21. 18:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új gyógyszer-kombinációval gyógyítható lehet a legtöbb antibiotikumnak ellenálló tébécé egy nemzetközi kutatócsoport új kutatása szerint.

Egy három szer kombinációjából álló új „koktél” (PaMZ) akár négy hónap alatt is kikezelheti a tuberkulózis egy gyógyszerrezisztens formáját az eddigi kétéves gyógyítási idővel szemben – hangzott el hétfőn a Melbourne-ben folyó AIDS-világkongresszuson, amelyen szóba kerülnek a szerzett immunhiányos tünetegyüttessel együttjáró leggyakoribb fertőzőbetegségek is, így a hepatitisz C vagy a gümőkór.

A Tuberkulózis Társaság igazgatója, Mel Spigelman elmondta: a tesztek második fázisában a PaMZ több kórokozót pusztított el, és gyorsabbnak is bizonyult, mint a jelenleg alkalmazott terápia. Ez lehetővé teheti a kezelés lerövidítését a gyógyszerre reagáló tébécé esetében és a gyógyszerrezisztens tuberkulózis néhány formájánál. A szert tabletta formájában adták a betegeknek.

A jelentés szerzői szerint a PaMZ gyógyszerkombinációval kezelt páciensek 71 százalékánál két hónap elteltével a rendelkezésre álló legpontosabb diagnosztikai eljárások sem tudták kimutatni a baktériumot, míg a jelenlegi terápiával csak a betegek 38 százalékánál tűnt el a kórokozó nyolc hét alatt.

Az új gyógyszerkombináció olcsóbb, biztonságosabb és egyszerűbb is a jelenleg használt kezelésnél – vélik a kutatók. A biztató eredmények után egy nagyléptékű kutatás következik, a tesztek harmadik szakasza, melyet a Bill és Melinda Gates Alapítvány finanszíroz.

A szerzett immunhiányos betegségben, vagyis az AIDS-ben szenvedők halálának leggyakoribb oka ma is a tébécé, mivel a meggyengült immunrendszer védtelenné teszi a szervezetet a kórokozókkal szemben. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2012-ben mintegy 320 ezer ember halt meg a HIV-fertőzéssel kapcsolatos tuberkulózisban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.