Dr. Marschalkó Pétert, a Heim Pál Gyermekkórház ortopédiai osztályának osztályvezető főorvosát kérdeztük.
– Milyen cipőt javasol a lúdtalpas gyerekeknek?
– Először is hangsúlyoznám, hogy gyerekek esetében cipőt és nem talpbetétet kell választani, utóbbi ugyanis többet árthat, mint használ, hiszen nem készteti folyamatos izommunkára a talpat, egyszerűen egy kényelmes alátámasztást biztosít. A cipővel lehet tartós eredményt elérni. A legtöbb, gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cég folyamatosan járja az országot és ingyenes szűréseken reklámozza a termékeit a gyerekek szüleinek. Az a tapasztalatom, hogy az esetek jelentős részében feleslegesek ezek a termékek, és orvosi konzultáció nélkül nem javasolnám a használatukat. Inkább egy jó cipő és sok mozgás segíthet a gyerekek ilyen jellegű ortopédiai problémáin.
– Ezek szerint, ha időben észreveszik, a lúdtalp nem okoz tartós problémát?
– Amennyiben megfelelően foglalkoznak vele már gyerekkortól kezdve, nagyon jól kezelhető a rossz tartás és a lúdtalp okozta izom- és ízületfájdalom is. A láb tartását 16 éves korig lehet sikerrel befolyásolni, alakítani.
– Mire kell figyelni azoknál a babáknál, akik épp csak most, vagy rövid ideje kezdtek el járni?
– Ha a gyereknek nem megfelelő a járása, és probléma van, arra több jel is utalhat, ezeket nevezzük túlfáradási jeleknek. Ilyenkor egy hosszabb séta, vagy a túl sok gyaloglás után a gyereknek megfájdul a lába, nem is szeret sokat mozogni, sír, mert feszül, fáj a lába és igényli a folyamatos masszírozást. A probléma egy idő után láthatóvá válik, hátulról eldőlve látszik a sarok, és be van dőlve a láb is. Ha ezeket a tüneteket tapasztalják a szülők, érdemes ortopéd szakorvoshoz fordulni.
– Mikor lehet szükséges egy gyógycipő?
– Ha a gyereknek másfél éves korában láthatóan befelé dől a bokája, és a már említett túlfáradási jelek is tapasztalhatók, akkor érdemes ilyen cipőt vásárolni. De arra is figyelni kell, hogy a kicsik döntő többségénél egészséges irányba fejlődik a talp, ezért csak akkor kell a lúdtalp kezelésére szánt gyógycipőket használni, ha a gyereknek valóban fáj a lába és biztosan kóros eltérésről van szó. Később, ha a lúdtalp állapota nem javul megfelelően, hét és tizenkét éves kor között ideális az úgynevezett Calcaneo-stop műtéti módszer alkalmazása, ami a sarok döntését jelenti. Ez egy alacsony kockázatú, nem túl időigényes beavatkozás. Amennyiben nem a műtéti korrekció mellett döntenek a szülők, tornával és ortopéd orvos által javasolt cipővel korrigálhatják a rossz tartást.
– Milyen egy ilyen ortopédiailag megfelelő cipő, mit érdemes megvásárolni a gyerekeknek?
– Nagyobb probléma esetén – természetesen orvosi konzultációt követően – használhatók a billentett sarkú cipők, de a lúdtalpbetét még ilyenkor is kerülendő. Több, gyerekcipőket gyártó cég is olyan lábbeliket árul, ahol már beépített talpboltozat-emelés van, valójában ez többet árt, mint használ, hiszen túlságosan elkényelmesednek tőle a gyerekek izmai. Nem ajánlom ezeket a cipőket. Szerencsés esetben, mikor nincs deformitás, akkor a kérges talpú cipő javasolt, olyan, ami fogja a gyerek bokáját, ugyanakkor elég hajlékony a talpa a kényelmes járáshoz. Ha már probléma van a gyerek lábának tartásával, akkor egy kicsit keményebb talpú cipő javasolt, de a merev sarok körüli rész akkor is nagyon fontos. Jó, ha kicsit magasabb a sarokrésze a cipőnek és megfelelően billenti a talpat, a lábközéptől kezdve aztán lehet kicsit rugalmasabb a talpa. Nem az számít, hogy milyen a cipő márkája, ha hátul, a sarkánál össze lehet nyomni, az már nem megfelelő, ilyet nem érdemes megvásárolni, teljesen mindegy, hogy mennyibe is kerül vagy milyen márka.
– Itt a nyár, ilyenkor milyen a megfelelő lábbeli?
– A balerinacipő és a pántos szandál nem cipő, ezek a lábbelik nem biztosítanak megfelelő tartást a lábnak, sőt, gyakran ezek is szerepet játszanak a lúdtalp kialakulásában. A nyári melegben a gyerekeknek jobb a szandál, mint egy zárt cipő, de csak olyat érdemes megvásárolni, ami hátul zárt, kérges talpú és csak elöl nyitott, pántos. Fontosnak tartom, hogy mindig a megfelelő cipőt válasszuk a gyerekeknek. A lányok hét-nyolc éves korban például már szívesen hordanak „kopogós” cipőt és ez ortopédiailag is jó választás, mivel kicsit megemeli az Achilles-inat és megfelelően tartja a lábat.