Nem lehetett Marie Thérese a titokzatos grófnő

Biztosan nem Marie Antoinette lánya volt a rejtélyes, állandóan fátylat viselő türingiai grófnő.

MA
2014. 07. 30. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A titokzatos hildburghauseni grófnő 2012-ben kihantolt maradványain elvégzett DNS-tesztek, illetve más – többek között antropológiai és genealógiai – vizsgálatok frissen ismertetett eredményei végre pontot tettek a környék lakóit és a történészeket 150 éve foglalkoztató rejtélyre.

Legalábbis részben. Azt ugyanis továbbra is homály fedi, hogy valójában ki volt az állandóan fátylat viselő Madame Royale-ként ismert nő, akit védelmezője elszántan óvott a falu lakosságától. A grófnő, akit Németországban a homály grófnőjeként (Dunkelgräfin) emlegetnek, soha még egy orvost vagy egy papot sem hívatott magához. Mindössze annyit tudtak róla, hogy hivatalosan Sofia Bottának hívták – ezt azonban senki sem hitte el. A titokzatos nő 1837-ben halt meg, és a védelmező férfi a halálát megelőző napon minden dokumentumot elégetett. Mintegy 30 évet élt hildburghauseni oltalomban. Soha nem akarta, hogy azonosítsák, ezért is tűrhette el a róla szóló pletykákat.

Makacsul tartotta magát az a mendemonda, mely szerint a grófnő valójában Marie Antoinette és XVI. Lajos egyetlen életben maradt gyermeke, akinek helyét a nyilvánosság előtt egy féltestvére vette át – Marie Thérese ugyanis az évekig tartó fogság, valamint szülei kivégzése és testvérei halála miatt ideggyenge volt.

A vizsgálat során a rejtély megoldásán dolgozó tudósok Madame Royale földi maradványait Mária Terézia – osztrák császárnő, magyar királynő, valamint Marie Antoinette anyja – nőági leszármazottainak a DNS-ével vetették össze, egyezést azonban nem találtak. Szintén nem mutatkozott egyezés a Marie Thérese fivérének,  XVII. Lajosnak egy párizsi templomban őrzött szívéből vett mintákkal sem.

„Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a grófnő nem volt azonos a hercegnővel” – mondta Walter Parson, a vizsgálatot végző tudósok egyike. Az eredmények szerint a halott koponyájának formája sem olyan volt, mint amilyenre a Marie Thérese-t gyerekként ábrázoló képek alapján számítani lehetett volna.

A nagyvilág által ismert Marie Thérese (Mária Terézia Sarolta) 1851-ben hunyt el Alsó-Ausztriában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.