Szeptember közepén megjelent egyiptomi médiaértesülések szerint a Kairótól mintegy 20 kilométerre délnyugatra fekvő szakkarai nekropolisz leglátványosabb építménye a helyreállítási munkák során megrongálódott.
Mamduh ad-Damati régészeti miniszter a múlt héten meghívta az újságírókat a piramishoz, hogy „cáfolja a sajtóban és a közösségi portálokon megjelent alaptalan értesüléseket, amelyek szerint a piramis több falszakasza állítólag ledőlt”.
Az UNESCO világörökségi központja levelet írt a régészeti minisztériumba, amelyben részletes műszaki jelentést kért a Dzsószer-piramis restaurálásáról – mondta szerdán az AFP francia hírügynökségnek Tamar Teneisvili, az UNESCO kairói irodájának kulturális programokért felelős vezetője. Hozzátette: a kérést a sajtóban megjelent értesülések indokolták. Mint mondta, a szervezet a jövőbeli intézkedésekről hozandó döntés előtt megvárja a tárca jelentését.
Az UNESCO azt is tudni szeretné, hogy az egyik szakértője által a piramis stabilitásával és szerkezetével kapcsolatban 2011-ben megfogalmazott ajánlásokat betartották-e – tette hozzá Teneisvili asszony.
Egyiptomi civil szervezetek bírálták a helyreállítási munkákat, mert szerintük azok ártanak az építmény eredeti arculatának. Michel Farid Gobrial, a restaurálási munkák ügyvezető igazgatója tagadta ezeket a vádakat, mint mondta, épp ellenkezőleg, a piramis építéskori arcát állítják vissza.
A helyreállítás még 2006-ban kezdődött meg, de 2013 februárjában pénzhiány miatt megszakadtak a munkálatok.
A 60 méter magas, lépcsős szerkezetű piramist – amely 1979 óta a világörökség része –, tekintik a világ legrégebbi tisztán kő építményének. A III. dinasztiabeli Dzsószer fáraó megrendelésére emelte az i. e. 2700-as években Imhotep építész.