Ha a tévé mellett alszik, ezt tudnia kell!

Mennyire befolyásolhat az alvás közben bekapcsolva hagyott képernyő?

Péter Sándor
2014. 10. 12. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gondolom, sokan vannak azok, akik esténként bekapcsolt tévé, számítógép, tablet vagy esetleg egy telefon kijelzőjén valamilyen műsort nézve hajtják álomra a fejüket. Az indok sok esetben az, hogy egy hosszú, fárasztó nap után segít kikapcsolni, sőt sokan azt állítják, hogy egyszerűen képtelenek elaludni úgy, hogy nem duruzsol valami a fülüknél. Azt viszont kevesen tudják, hogy a háttérben működő televízió meglehetősen rossz hatással van az alvásra – írja cikkében az Androbit.hu.

Köztudott, hogy egy olyan alvási folyamat, melyet megzavarnak – például alszunk egy órát, aztán felkelünk, aztán visszaalszunk, és megint felkelünk –, sosem lesz olyan tartalmas és megfelelőképpen pihentető, mint az, mikor ugyanezt az időt folyamatosan, zavartalan alvással töltjük.

Értelemszerűen a médiában gyakran használt figyelemfelkeltő praktikák – mint a hirtelen váltakozó hangok, illetve fényhatások – nem éppen arra lettek kitalálva, hogy álomba szenderítsenek bennünket. Mint ahogy a nevében is szerepel ezek „figyelemfelkeltő” médiaelemek, melyek komolyan befolyásolhatják alvásunkat. A fénysugarak hatására a szemünk retinájának receptorai – annak ellenére is, hogy a szemünk épp csukva van – tudatják szervezetünkkel, hogy ideje felkelni, így eleve megakadályozzák az álmosságot okozó hormon, a melatonin további termelődését. A hangokkal viszont nem lenne probléma, ha itt is nem a figyelemfelkeltés lenne a cél. Mivel a monotónia bizonyos szintig valóban segítheti az elalvást, egy relaxációs CD hallgatása jót tehet a tartalmas pihenésünknek, de a tévékben használt váltakozó hangerő sokszor ezt megszakíthatja, így reggel kialvatlanul, fáradtan ébredünk.

A technika fejlődésével már szinte minden televízióban megtalálható az időzítő funkció, amellyel beállíthatjuk, hogy a készülék mikor kapcsoljon ki automatikusan. Természetesen ezt a problémát már rég megoldották a számítástechnika oldalán is, így általában szoftveres segítséggel a különböző szórakoztatóeszközökön már elérhetővé vált ez a lehetőség.

A váltakozó fényerő már eleve egy nyomós érv a készülék azonnali kikapcsolása mellett, ezt erősíti még az a tény is, hogy alvás közben a tudatalatti érzékeli a külső körülményeket, mondhatni negatívan manipulálja álmunkat a kikapcsolási idő alatt is. Bizonyára mindenkivel történt már olyan, hogy beépült az álmába egy-egy illat, dal, vagy mondjuk a vonaton elbóbiskolt, és azt álmodta, hogy leesik valahonnan. Mire felkelt, érezte, hogy csak a feje csuklott meg. Érdemes ilyenkor elgondolkodni azon, hogy a reklámok mennyire befolyásolhatják tudatalattinkat és mennyire zavarhatják össze gondolatainkat, miközben mi mindvégig azt gondoljuk, hogy a tv mellett jó aludni, mert segít, relaxál és kikapcsol.

A hatás-mellékhatás nagyon fontos tényező. Rengeteg relaxációs gyakorlat létezik, melynek eredményeképpen könnyebben elaludhatunk, mellékhatása pedig nincs. Az éjszaka nem a problémák megoldására való, hanem arra, hogy kipihenjük magunkat és másnap újult erővel, egészségesen és maximális koncentrációval vegyük az élet új akadályait, kihívásait.

További hasonló híreket olvashat az Androbit oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.