Okostelefon: milyen kártyafüggetlent vegyünk 20 ezerért?

Hatalmas a választék okostelefonokból. Négy alsó kategóriás készüléket vettünk górcső alá.

Szabados Balázs
2014. 12. 17. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt évvel ezelőtt nem hittem volna, hogy egyszer nagyobb lesz a mobiltelefon-kínálat a világon, mint ahányféle cipőből választhatunk. Most viszont ott tartunk, hogy ha ráklikkelünk az árukereső honlapján a mobiltelefonok listázására, akkor 933 terméket dob fel a rendszer! És ez csak a magyarországi kínálat (egy része), nyilván nincs benne az összes Kínában, Indiában, az USA-ban és egyéb helyeken gyártott készülék, tehát világszinten legalább 1500-2000 különböző márkával és típussal kell számolnunk. Egészen elképesztő, nem?

Persze nincsenek véletlenek, a gyártók azért ontják ezeket a termékeket, mert tavaly több mint 1 milliárd (!!!) okostelefont vásároltak az emberek világszerte, 2014-ben pedig 1,2 milliárddal számolnak az elemzők. Hatalmas bizniszről beszélünk, ráadásul a tulajdonosok nagy része évente lecseréli a telefonját.

Természetesen a legtöbben valamelyik mobilszolgáltatónál vásárolnak készüléket, előfizetési szerződéssel. Két év hűségnyilatkozat, és egy jó „zsíros\", 8-10 ezer forintos havi tarifát jelentő csomag aláírása esetén már ingyen utánunk dobnak olyan készülékeket, melyek kártyafüggetlenül 50-80 ezer forintba kerülnének. Igen ám, de mi történik ha elhagyjuk, ellopják vagy összetörjük az okostelefonunkat, ugyanakkor a hűségnyilatkozat miatt fizetnünk kell a szolgáltatásért még 14 hónapig? Akkor nem marad más hátra, mint venni egy relatíve olcsó, mégis az alapvető igényeknek megfelelő kártyafüggetlen készüléket. 20 ezer forintért már találunk ilyet, sőt ebben a szegmensben is hatalmas a kínálat!

Olyan készülékeket kerestünk a mostani összehasonlításhoz, melyekről megfelelő mennyiségű visszajelzés, azaz felhasználói vélemény érkezett, így a specifikációk összevetése mellett a gyakorlati tapasztalatokat is meg tudjuk osztani olvasóinkkal.

Mindegyik mobilra Android operációs rendszer van telepítve, 512 MB RAM-mal gazdálkodnak, emellett rendelkeznek beépített MP3-lejátszóval, FM rádióval, USB-porttal, wifivel, bluetooth-szal, Jack fülhallgató-kimenettel. Lejátszanak videókat, a legáltalánosabb hálózati kapcsolatokat kezelni tudják (pl. 3G, HSDPA, EDGE), van bennük diktafon, naptár, ébresztő, számológép, kihangosítás és hardver modem. Az árak tekintetében olyan minimális az eltérés – a legolcsóbb és a legdrágább között 380 Ft a differencia –, hogy ez nem befolyásoló tényező. Nézzük hát, mik azok, amikben különböznek a termékek és melyikük lesz a győztes!

Réges-régi emlékeim miatt az Alcatel név hallatán nekem görcsbe rándul a gyomrom, de még véletlenül sem szeretném, ha szubjektív véleményem kihatással lenne erre a remek versenyre, úgyhogy hajrá, te rózsaszín csoda! A telkóban egy kétmagos 1,3 GHz-es procit találunk, melyet Mali 400-as GPU támogat. Ez a kombináció igen jól hangzik, legalábbis ezen az árszinten. A belső memória 4 GB, a képátló pedig 4 col, csak a Navon Mizué ugyanekkora, a másik kettő riválisé valamivel kisebb. GPS is van a készülékben, ami egy frankó androidos szoftverrel jó szolgálatot tehet. A kijelző felbontása 480x800 pixel, tökéletesen megfelel ehhez a mérethez. A hátlapi kamera 3,2 megapixeles, vaku és autófókusz azonban nem segíti a munkánkat. A felhasználók véleménye szerint pocsék képeket készít az Alcatel, a fotók maszatosak és homályosak. A másik legnagyobb hátrányaként a gyenge akkumulátort említik, állítólag egy napig sem bírja a strapát, noha papíron 1300 mAh-t tud, ami átlagosnak számít. Előnyként említik a gyorsaságot (videolejátszás, játékok), a szép kijelzőt és a jól működő dual SIM-et. Úgy tűnik tehát, hogy a kamerája a leggyengébb pontja az Alcatelnek, amúgy nem rossz készülék, 1 év „gari” jár hozzá.

A Prestigio cég központja Limasszolban van, Cipruson, de egyébként egy multicégről beszélünk, mely 10 éve van jelen az IT-piacon. A márkanév nagyon hatásos, de a valóságban azért nem sikerült a cégnek felemelkednie a legjobbak közé. A MultiPhone 3350 Duo, ahogy a nevéből is kitűnik, szintén dual SIM kártyás okostelefon. A lelke egy kétmagos 1 GHz-es processzor, viszont ez az egyetlen készülék, melyben nem 4 GB-os a beépített memória, hanem csak szánalmas 512 MB (max. 32 GB-os microSD kártyával bővíthető, csakúgy mint a többiek). Tehát néhány ezer forintot mindenképp ki kell adnunk egy memóriakártyára. A kijelzője csak 3,5 colos, melynek felbontása 320x480 pixel. Finoman szólva nem egy modern érintőképernyőről beszélünk. A kamerája 3 megapixeles, gyakorlatilag az Alcatellel van egy szinten, a felhasználók véleménye szerint a gyatra képminőséget tekintve is, emellett hiányolják belőle a GPS-t, és keveslik az 512 MB tárhelyet, ami a valóságban állítólag csak 140 MB! A gyorsaságával nincs különösebb gond, a formája és a gombok, csatlakozók kialakítása is dicséretet kapott, emellett érdekes módon elégedettek a működési idejével, noha ennek a leggyengébb az akksija, mindössze 1200 mAh-s. A 2 év garancia nem hangzik rosszul.

Ez a furcsa jövevény igencsak formás és igényes külsőt kapott. A hátlapján szembeötlő a viszonylag nagyméretű optika, ami jó előjel, ráadásul vakut is találunk mellette, ami ebből a kvartettből csak a Mizu D402-esről mondható el. A készülékben egy dual-core 1,3 GHz-es processzor „pötyög”, 512 MB RAM-mal és 4 GB belső memóriával. A kijelző a tulajdonságait tekintve pontosan olyan, mint az Alcatelé, 4 colos és 480x800 pixel felbontású. Itt meglepő módon előlapi kamerát is találunk (0,3 MPx), ami nem jellemző ebben a kategóriában, a hátlapi változat felbontása pedig 5 megapixel. A vaku mellett autofókusszal is ellátták, így minden bizonnyal ezzel készíthetjük a legszebb képeket. Ez a készülék is dual SIM-es, van GPS-e, és a mezőnyben papíron a legerősebb, 1400 mAh-s akkumulátora. A felhasználók szerint a gép nagyon gyors, a komolyabb játékokat is szaggatásmentesen játssza le, és remek az ár/érték aránya. 1 év garancia jár hozzá.

A Galaxy Mini II az egyik legkisebb darab a kvartettben, kijelzője is csak 3,3 colos, 320x480 pixel felbontású. Legalább könnyen elfér a zsebben, azonban a 0,8 GHz-es egymagos processzor nagyon soványnak tűnik! A belső memória 4 GB, a kamera pedig 3,2 megapixeles, vaku és autofókusz nélkül. GPS is van a gépben, valamint 1300 mAh-s akksi, ami a relatíve kicsi kijelzővel karöltve hosszú üzemidőt biztosít. A Samsung termékeivel általában elégedettek a tulajdonosok, azonban a Galaxy Mini II nem ebbe a kategóriába tartozik. Rengeteg hozzászólás (69) érkezett az árukeresőn a készülékhez, ezekből szemeztünk ki néhányat: „kevés szabad RAM, Lassú, nehezen kezelhető, vonal szétkapcsolása bonyolult”, vagy „háromhavonta küldhetem szervizbe. Épp az imént mondta be az unalmast megint, pedig egy éves sincs még. Vihetem megint vissza, mert szoftverhibás”, esetleg „kamera gyenge, kilép az alkalmazásokból, ha hív valaki, nincs kép, se gombok, semmi, csak csörög, egy éve sincs meg, vigyáztam rá de teljesen tönkrement”. Hát nem valami vevőcsalogató vélemények, így kijelenthetjük, hogy ennél a készüléknél valamit nagyon benézett a Samsung, ráadásul árához képest jóval kevesebbet tud, mint a másik három készülék.

Mivel gyakorlatilag mindegyik termék ugyanazért az összegért kelleti magát, a két 4 colos kijelzővel és sokkal jobb felbontással rendelkező készülék maga mögé utasítja a másik két riválist. A Navon Mizu D402 egy nagyon jól felszerelt, formás, viszonylag jó kamerával megáldott okostelefon, mellyel a tulajdonosok is elégedettek voltak. Tudását tekintve valószínűleg az 4-8 ezer forinttal drágább készülékek között is megállná a helyét, így ő kapja a képzeletbeli aranyérmet. Bár az Alcatelről nekem rossz emlékeim vannak, az OT-4033D Pop C3 rám cáfolt: egyetlen komolyabb hátránya a pocsék kamerája, viszont gyaníthatóan a leggyorsabb a mezőnyben, strapabíró és korrekt készülék, így megérdemli az ezüstérmet. A Prestigio MultiPhone 3350 Duo a hihetetlenül kevés belső memóriájának, valamint a gyenge „akksijának” köszönhetően a 3. helyre szorult, azonban ne feledjük, hogy 2 éves garanciát vállal rá a gyártó. A Samsung S6500 Galaxy Mini II teljesen kilóg a sorból, tudásához képest drága és rengeteg probléma van vele, így esélye sem volt odaférni a dobogóra. Ez a termék nem öregbíti a Samsung amúgy jó hírnevét, a dél-koreai cég ennél sokkal jobb telefonokat is tud készíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.