Áprilisban kezdődik Magyarországon a madárvilág többségének költési időszaka, a kisebb méretű, zömével énekesmadarak ilyenkor két-három fészekaljat is felnevelnek.
Az odúköltő madarak – például a cinegefélék, verebek és seregélyek – költését a lakosság elsősorban mesterséges odúk kiakasztásával segítheti. A fák és bokrok ágai közt fészkelő madarak – köztük az örvös galambok, a balkáni gerlék és fekete rigók – számára pedig fontos segítséget jelent, ha a fészeképítéshez felhasználható anyagokat helyezünk ki, például száraz füvet, kutya- vagy macskaszőrt, illetve vékonyabb gallyakat. Az utcai villanyoszlopokon és a házak kéményein fészkelő fehér gólyáknak ujjnyi vastag, 60-80 centiméter hosszúságú gallyakat érdemes kihelyezni. A költés segítésével nem csupán a madarak járnak jól, de mi is értékes megfigyelési lehetőségekhez juthatunk – hangsúlyozza közleményében az MME.
A közlemény felidézi, hogy Magyarországon már a múlt század első éveiben elkezdték széles körben alkalmazni a mesterséges odúkat, a több mint száz éve elhunyt Herman Ottó, a Magyar Ornitológiai Központ vezetőjének kezdeményezésére. Ekkoriban még úgy gondolták, hogy a mesterségeseknek teljes egészében utánoznia kell a harkályok készítette természetes odúkat, ezért ezek az eszközök farönkökbe készültek speciális fúróval.
Az utóbbi száztíz év tapasztalatai viszont azt mutatják, hogy nincs szükség a pontos utánzásra, a madarak számára éppúgy megfelelnek a sokkal egyszerűbben, gyorsabban és olcsóbban elkészíthető deszkaodúk is. További információ a kihelyezhető odúk típusairó, és a különböző madarak költési szokásairól az MME honlapján olvasható.