Tengeri üledékminták árulkodnak az indiai monszun múltjáról

A kutatók így megjósolhatják, milyen hatással lesz a klímaváltozás a természeti jelenségre.

MA
2015. 03. 31. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Exeteri Egyetemen dolgozó Kate Littler egy nemzetközi kutatócsoport tagjaként gyűjtött üledékmintákat az Indiai-óceán, a Bengáli-öböl és az Andamán-tenger különböző pontjain.

A mélytengeri minták elemzésével a szakemberek rekonstruálni szeretnék, hogy milyen volt a regionális és a globális klíma abban az időszakban, amikor az üledékekben talált, megkövesedett apró tengeri élőlények még éltek.

„Az indiai monszun egész evolúcióját fel akarjuk térképezni onnantól, hogy nagyjából nyolcmillió évvel ezelőtt erősödni kezdett” – idézte Littlert a BBC News.

Mint hozzátette, ezeknek a nehezen elérhető mélytengeri üledékmintáknak az elemzésével a kutatók fontos felfedezéseket tehetnek az indiai monszun múltbeli viselkedéséről és arról is, hogy a közeljövőben miként változhat, erősödhet a természeti jelenség.

Az ázsiai monszun részét képező indiai monszun a késő tavaszi erőteljes napsütés eredményeként alakul ki, amely felmelegíti az Indiai-óceán északi részét és India északi síkságait, valamint a Tibeti-fennsíkot. Emiatt az éves esőmennyiség 75 százaléka június és szeptember között zúdul Indiára.

Az éghajlati modellek általában az indiai monszunesők 5-10 százalékos növekedését jósolják, ami jelentős hatással lehet az ország gazdaságára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.