A világszerte jelentkező hőhullámok mintegy 75 százaléka, a szélsőséges mennyiségű csapadék majdnem egyötöde írható a globális felmelegedés számlájára – állapították meg a zürichi Műszaki Egyetem (ETH) kutatói, akik különböző számítógépes klímamodelleket vizsgáltak meg, hogy az emberi tevékenység időjárási szélsőségeket okozó hatását megbecsüljék. A többi szélsőség a természetes időjárási ingadozás miatt következik be.
A kutatók megállapították, hogy a klíma melegedésével – annak mértékétől függően – erősödnek az időjárási szélsőségek is.
„Kis átlag-hőmérsékleti emelkedés is sokat jelent” – hangoztatta Erich Fischer, a kutatás vezetője.
Ha a Föld átlaghőmérséklete az ipari forradalom előttihez viszonyítva két Celsius-fokot emelkedik, akkor a hőhullámok valószínűsége az ötszörösére nő.
Hasonlóan drámai a felmelegedés hatása az extrém csapadékos napokra is: kétfokos melegedésnél a csapadékszélsőségek 40 százaléka lesz az emberi tevékenység számlájára írható.
Mindenekelőtt az északi félteke érezné az özönvízszerű esőzéseket. Más, már most is forró vidékeket a hőség napjai még nagyobb kihívások elé állítják – mondta Fischer.
A tavalyi volt a legmelegebb év a rendszeres mérések kezdete óta az ENSZ meteorológiai világszervezetének jelentése szerint.