Kihalás fenyegeti az édesvízi garnélarákokat

Az állatok életterét főleg a mezőgazdaság és a városiasodás veszélyezteti.

MA
2015. 04. 03. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha az édesvízi élőhelyek csak egy százalékát adják a Föld felszínének, a fajok 10 százalékának biztosítanak életteret. Jelentőségük ellenére a 20. század eleje óta a vizes élőhelyek 71 százaléka eltűnt, ennek következményeként 1970 óta 76 százalékkal csökkent az édesvízi fajok száma – olvasható a tanulmányban.

A 763 édesvízi garnélarákfaj közül 481-ről sikerült adatokat gyűjtenie a kutatócsoportnak. Az 2011-es adatvétel idején a Természetvédelmi Világszövetség kritériumai szerint kettő már kihaltnak számított, 21-et a kihalás fenyegetett, 112 faj volt közepesen vagy súlyosan veszélyeztetett, 17 pedig potenciálisan veszélyeztetett.

Az állatok életterét főleg a mezőgazdaság és a városiasodás fenyegeti, de problémát okoznak az invazív fajok, a duzzasztógátak, a bányászat és a klímaváltozás is.

Az édesvízi garnélát főleg a trópusokon és a szubtrópusokon halásszák és tenyésztik táplálkozási célra. Világszerte évente 440 ezer tonna garnéla végzi a tányéron, és egyre több kerül akváriumokba is.

Az édesvízi garnélarákok közül egy faj, az Atyaephyra desmaresti megtalálható a Dunában is, ez nem tartozik a veszélyeztetett fajok közé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.